Ομάδα Μηχανικής Μάθησης (Ο.Μ.ΜΑ.)

Τη φετινή χρονιά, μια ομάδα μαθητών του σχολείου μας αποφάσισε να εξερευνήσει τον κόσμο της Τεχνητής Νοημοσύνης.  Παιδιά από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου, ως σύγχρονοι μαθητευόμενοι μάγοι, πειραματίστηκαν με υπολογιστικά συστήματα που “μαθαίνουν”, παρέα με τις ιστορίες του Χάρι Πότερ. Από την προσπάθειά τους αυτή, προέκυψε η συνεργατική δημιουργία “Καπελάκι Μαγικό!” που ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες. Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε στιγμές από την προετοιμασία της ομάδας:

Στο παραπάνω ψηφιακό έργο, η ομάδα αξιοποίησε

• τις ιστορίες του Harry Potter από τα βιβλία της J.K.Rowling
  • την πλατφόρμα machinelearningforkids.co.uk που αναπτύχθηκε από τον Dale Lane
  • ένα μοντέλο Μηχανικής Μάθησης στο IBM Watson Developer Cloud, που εκπαιδεύτηκε από τους ίδιους τους μαθητές
  • το πακέτο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Lego Mindstorms Education EV3 και
  • το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch

για να δημιουργήσει ένα “έξυπνο Καπέλο της Επιλογής που κατατάσσει κάθε υποψήφιο σε έναν από τους 4 κοιτώνες του Hogwarts, ανάλογα με τη φράση που πληκτρολογεί.

Το “Καπελάκι Μαγικό!” θα παρουσιαστεί τον Απρίλιο στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Καλή επιτυχία Ο.Μ.ΜΑ.!