Η ομάδα Ρομποτικής του Γυμνασίου μας!

Το Γυμνάσιο μας φέτος, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, δημιούργησε για πρώτη φορά στα χρονικά Ομάδα Ρομποτικής!  Αφορμή για την πρωτοβουλία αυτή, στάθηκε η χρηματοδότηση απο τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων της αγοράς ενός πακέτου της σειράς Lego Mindstorms, σε ιδιαίτερα “τσουχτερή” τιμή για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα, τον οποίο θερμά ευχαριστούμε. Έτσι λοιπόν, δεν άργησαν να οργανωθούν οι συναντήσεις για το τρέχον Σχολικό Έτος, 2011-2012, οι οποίες λαμβάνουν χώρα στο  Εργαστήριο Πληροφορικής του 2ου Γυμνασίου. Οι ημέρες και ώρες συναντήσεων ορίστηκαν οι εξής: Κάθε Δευτέρα και Τετάρτη στις 5:30-7 το απόγευμα, καθώς και κάθε Σάββατο πρωί, 11 – 12:30. Από το ξεκίνημα, πολλοί ήταν οι μαθητές οι οποίοι  έδειξαν το έντονο ενδιαφέρον τους για να συμμετάσχουν, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί μια ευρύτερη ομάδα που αποτελείται απο 11 μαθητές. Σίγουρα θα αναρωτιέστε, τι ακρίβως κάνουμε και τι είναι ένα πακέτο της σειράς Lego Mindstorms! Για περισσότερες πληροφίες μπορείτε να ανατρέξετε στον παρακάτω σύνδεσμο: http://mindstorms.lego.com/en-us/Default.aspx Εργαζόμαστε πάνω σε αυτό το ρομπότ, και στόχος μας είναι να καταφέρουμε να πάρουμε μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής WRO HELLAS που θα διεξαχθεί στις 9 Ιουνίου του 2012. Όσον αφορά την προετοιμασία μας, περισσότες πληροφορίες θα αναρτηθούν σε αναλυτικότερο άρθρο!

1 σχόλιo