Πρόγραμμα 7-11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2024

Ετικέτες:

Δικαιολόγηση απουσιών μαθητών/μαθητριών (Υ.Α. 102791/10.09.2024)

Τα δικαιολογητικά των απουσιών των μαθητών/τριων προσκομίζονται είτε στο σχολείο μόνο από τον κηδεμόνα, είτε ηλεκτρονικά μέσω Gov.gr, μέσα σε δέκα (10) ημέρες από την ημέρα επιστροφής των μαθητών/τριων στο σχολείο και καταχωρίζονται στο πρωτόκολλο του σχολείου.

Α. Ο κηδεμόνας μπορεί να υποβάλει δικαιολογητικά για απουσίες του/της μαθητή/τριας μιας ή δύο ημερών, λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων. Οι ημέρες αυτές των απουσιών που δικαιολογεί ο κηδεμόνας δεν μπορεί να είναι περισσότερες από δύο (2) ημέρες αθροιστικά και μέχρι πέντε (5) για όλο το έτος.

Δικαιολογητικά

1. Αίτηση δικαιολόγησης απουσιών (κατεβάστε την αίτηση)
  2. Υπεύθυνη δήλωση ασθενείας (κατεβάστε την Υ.Δ.)

Β. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε για λόγους υγείας από το σχολείο περισσότερο από δύο (2) ημέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το βραδύτερο μέχρι και τη 10η ημέρα από την επιστροφή του/της μαθητή/τριας στο σχολείο, βεβαίωση δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιουδήποτε ιδιώτη ιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

Δικαιολογητικά

1. Αίτηση δικαιολόγησης απουσιών (κατεβάστε την αίτηση)
  2. Ιατρική βεβαίωση

Γ. Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούνται απουσίες των μαθητών που πραγματοποιήθηκαν χωρίς την άδεια του Διευθυντού του σχολείου σε ώρες του προγράμματος λειτουργίας του σχολείου, μεμονωμένες ή συνεχόμενες.

Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις ή οι ιατρικές βεβαιώσεις θα πρέπει να συνοδεύονται απαραιτήτως από αίτηση προς τη Δ/νση του σχολείου.

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για απουσίες έτους 2024-25

Δείτε εδώ την 102791/ΓΔ4/10.09.2024 απόφαση ΥΠΑΙΘΑ

Ετικέτες:

Ενημέρωση γονέων για κατοχή-χρήση κινητών

Δείτε εδώ την 102791/ΓΔ4/10.09.2024 απόφαση ΥΠΑΙΘΑ

1η ενημερωτική επιστολή Γονέων-Κηδεμόνων 2024-25

Αγιασμός 2024-25, Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο από 8.00 έως 8.15.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 8.30 στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα βιβλία τους  συσκευασμένα σε ατομικές σακούλες. Αμέσως μετά την παραλαβή των βιβλίων οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν από το σχολείο.

Οι γονείς ή κηδεμόνες που επιθυμούν, μπορούν να παραστούν στον Αγιασμό.

Ευχόμαστε σε όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές καλή πρόοδο, υγεία και δύναμη στη νέα σχολική χρονιά που ξεκινά!

Εγγραφές Α΄ Τάξης-Ανανεώσεις εγγραφής Β΄ και Γ΄ τάξεων 2024-25

Για την εγγραφή μαθητών στην Α΄τάξη, όπως και την ανανέωση εγγραφής μαθητών των Β΄ και Γ΄ τάξεων, παρακαλούνται οι κηδεμόνες  να προσέλθουν στη Διεύθυνση του σχολείου από Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου ως και Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου, προκειμένου να υποβάλουν Υπεύθυνη Δήλωση κηδεμονίας, την οποία πρέπει να υποβάλουν ατομικά και οι 2 κηδεμόνες.

Μπορείτε εναλλακτικά

Οι μαθητές της Α΄Τάξης επιπλέον πρέπει μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να προσκομίσουν Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, υπογεγραμμένο από γιατρό. Μπορείτε να παραλάβετε το έντυπο από το σχολείο, είτε να το κατεβάσετε από τον σύνδεσμο Ατομικό_Δελτίο_Υγείας_Μαθητή-τριας

Πρόγραμμα επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

Ετικέτες:

Ενημέρωση θερινής λειτουργίας του σχολείου

summerΟι εκπαιδευτικοί και η Διεύθυνση του σχολείου εύχονται στους μαθητές και τις μαθήτριες μας, καθώς και σε όλους εσάς, καλό και ξένοιαστο Καλοκαίρι!

Σας διαβεβαιώνουμε ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί παραμένουμε πάντα δίπλα στους μαθητές μας και σε εσάς, προσδοκώντας το επόμενο σχολικό έτος 2024-2025 να είναι δημιουργικό, ασφαλές και χαρούμενο για όλους μας!

Κατά τους θερινούς μήνες, για το διάστημα από 4/7/2024 έως και 1/9/2024, το σχολείο μας θα είναι ανοιχτό κάθε Πέμπτη από 9:00π.μ. έως 1:30μ.μ., εκτός της 15ης Αυγούστου όπου λόγω αργίας θα λειτουργήσει την Παρασκευή 16/8/2024. Μέχρι τότε θα σταματήσουν και οι δημοσιεύσεις στο ιστολόγιο του σχολείου, εκτός αν κατά το διάστημα αυτό προκύψουν ειδήσεις που θα απαιτούν τη γνωστοποίησή τους.

Με το καλό να ανταμώσουμε στο σχολείο πάλι τον Σεπτέμβρη, δυνατοί να αντισταθούμε σε ό,τι μας απογοητεύει και μας πληγώνει, με περισσότερο σεβασμό, αγάπη, υπευθυνότητα, έμπνευση και δημιουργικότητα.

Σας ευχαριστούμε για την στήριξη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Δράσεις στο μάθημα των Αγγλικών για το έτος 2023-24

1718294317737 1“PERSUASION IS BETTER THAN FORCE”

AESOPS FABLES

Με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, μεράκι και πρωτοτυπία οι μαθητές-τριες του σχολείου μας, συμμετείχαν και φέτος στη δημιουργία συνθετικών εργασιών, ομαδικών και ατομικών (projects). Οι εργασίες αυτές υλοποιούνται από τα παιδιά με βάση τις αναλυτικές οδηγίες που δίνονται στο μάθημα και αφορούν τη δομή, τη διάταξη, το περιεχόμενο και ιδιαίτερα την εμφάνισή τους.

Ακολουθεί αναλυτική καταγραφή των εργασιών όλων των επιπέδων, καθώς και μια ενδεικτική επιλογή από αυτές.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: ,