Πρόγραμμα Πέμπτης 19 Μαΐου 2022

Ωρολόγιο πρόγραμμα από 16 Μαΐου 2022

Παρακαλούμε να ελέγχετε τακτικά για τυχόν αλλαγές προγράμματος

Λήξη μαθημάτων – Προαγωγικές και Απολυτήριες εξετάσεις 2022

Σας γνωρίζουμε ότι ως ημερομηνία λήξης μαθημάτων για τα Γυμνάσια ορίζεται η Δευτέρα 30 Μαΐου 2022, ημερομηνία κατά την οποία δεν διεξάγεται διδασκαλία και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών αποφασίζει για τον χαρακτηρισμό της φοίτησης. Επομένως, η τελευταία ημέρα παρουσίας των μαθητών στο σχολείο είναι η Παρασκευή 27 Μαΐου 2022.

γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις στα μαθήματα της Ομάδας Α΄ διεξάγονται σε εξεταστική περίοδο που διαρκεί από την 1η έως και την 15η Ιουνίου. Τα μαθήματα αυτά είναι:

Μαθήματα Ομάδας Α’

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δηλαδή Γλωσσική Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία
  2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δηλαδή Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση
  3. Ιστορία
  4. Μαθηματικά
  5. Φυσική
  6. Βιολογία
  7. Αγγλικά

Το πρόγραμμα των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων των μαθημάτων ορίζεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων και ανακοινώνεται από τον Διευθυντή του Γυμνασίου στους μαθητές τρεις (3) τουλάχιστον ημέρες πριν από τη λήξη των μαθημάτων.

Μετά το πέρας των εξετάσεων, ο  μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης

• είτε όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10)
  • είτε όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13).

Αν  δεν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13), τότε

• αν έχει βαθμό ετήσιας επίδοσης μικρότερο από δέκα (10) σε τέσσερα (4) ή λιγότερα μαθήματα,  παραπέμπεται σε επαναληπτική εξέταση στα μαθήματα αυτά. Η επαναληπτική εξέταση διενεργείται  σε δεύτερη εξεταστική περίοδο κατά  το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου, πριν την έναρξη των μαθημάτων του επόμενου σχολικού έτους.
  • αν έχει βαθμό ετήσιας επίδοσης μικρότερο από δέκα (10) σε περισσότερα από τέσσερα (4) μαθήματα, τότε δεν κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης, δεν παραπέμπεται σε επαναληπτική εξέταση και επαναλαμβάνει την τάξη.

Αν και μετά τις επαναληπτικές εξετάσεις μαθητής της Α΄ και Β΄ τάξης δεν κριθεί άξιος προαγωγής, ή μαθητής της Γ΄ τάξης δεν κριθεί άξιος απόλυσης, επαναλαμβάνει την τάξη.

Από την Διεύθυνση

Μάνα, Μητέρα, Μανούλα, Μαμά

7d3ea1440a3eda6954ccb87cef6a8f04

GustavKlimt: Μητέρα και παιδί

Κι ένα τέταρτο μητέρας αρκεί για δέκα ζωές, και πάλι κάτι θα περισσέψει που να το ανακράξεις σε στιγμή μεγάλου κινδύνου”

Οδυσσέας Ελύτης για  τη γιορτή της μητέρας

ένα αφιέρωμα των μαθητών της Β τάξης  στο πιο αγαπημένο και πολύτιμο πρόσωπο της ζωής μας

Ετικέτες:

Δραστηριότητες έκφρασης και δημιουργίας στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών οι μαθητές της Α τάξης επιλέξαν και εκπόνησαν ομαδικά εργασίες με τα παρακάτω θέματα:

1. arxaiaΤο Σχολείο τον 5ο αι. το σχολείο τον 21ο αι. Αρχαία Αθήνα – σημερινή Αθήνα
  2. Η ζωή των παιδιών στην Αρχαία Αθήνα (Ενδυμασία, διατροφή, παιχνίδια) – Η ζωή των παιδιών σήμερα.
  3. Υλικά και όργανα γραφής, στην Αρχαιότητα. – Πώς γράφαμε τότε και πώς σήμερα;
  4. Η ιστορία του ελληνικού αλφάβητου. – Από το φοινικικό στο ελληνικό αλφάβητο. – Η ιστορία και η εξέλιξη του αλφάβητου και των γραμμάτων.

Ενδεικτικά, παρουσιάζουμε κάποιες από τις εργασίες τους. Όλες οι εργασίες ήταν εξαιρετικές και παρουσιάστηκαν στην τάξη.

Συγχαρητήρια παιδιά!!

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Προετοιμασία για εγγραφές στην Α΄ Τάξη Λυκείων/ΕΠΑΛ 2022-23 (Αφορά μαθητές Γ΄ Τάξης)

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής των μαθητών/τριών στην Α’ τάξη των Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑΛ. για το σχολικό έτος 2022-2023, ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στον έλεγχο των στοιχείων των κηδεμόνων, στην ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας και στη διεύθυνση της κατοικίας του/της (οδός, αριθμός, δήμος, ταχυδρομικός κώδικας).

Προκειμένου να έχουμε επικαιροποιημένα στοιχεία για την ενημέρωση του ΠΣ myschool, παρακαλούμε να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε το υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης που ακολουθεί. Η συγκεκριμένη Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθεί και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στο σχολείο μας με κάθε πρόσφορο τρόπο. Επισημαίνεται ότι

• στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας και
  • ο ένας γονέας/κηδεμόνας να έχει επιλέξει το πεδίο και ο άλλος το .

Κατεβάστε εδώ την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΗΔΕΜΟΝΑ για τις Ε-ΕΓΓΡΑΦΕΣ.

Ακολουθεί ενημερωτική επιστολή του Υπουργείου σχετικά με την παραπάνω διαδικασία. Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας εγγραφής και της έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής, θα ενημερωθείτε με νεότερη ανακοίνωση.

Από τη Διεύθυνση

Unsere Ostereiersuche – Viel Spaß!!! – Καλή διασκέδαση!!!

Ostereiersuche

Ετικέτες:

Εισαγωγή μαθητών στα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 2021-22

Με τον όρο «σχολικός κανονισμός» εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται μεθοδικά και αποτελεσματικά το παιδαγωγικό και διδακτικό έργο του σχολείου.

Ο σχολικός κανονισμός στοχεύει:

• να ενημερώσει τους μαθητές/τριες για αυτούς τους κανόνες.
  • να δημιουργήσει συνθήκες που αποβλέπουν στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος, το οποίο θα εξασφαλίζει την επίτευξη των στόχων και των αξιών που το σχολείο θέλει να καλλιεργήσει,
  • να εξασφαλίζει την ομαλή και, ει δυνατόν, την αγαστή συνεργασία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Ενημέρωση για τηλεκπαίδευση την Παρασκευή 11/3/2022

Σύμφωνα με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής για αύριο Παρασκευή 11/3/2022, το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό και τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν μέσω τηλεκπαίδευσης.