Πρόγραμμα 19 – 23 Απριλίου 2021

Αλλαγές στο πρόγραμμα Δευτέρας για την Α’ τάξη

Schneemann-Wettbewerb

Und heute beginnt unsere «Schneemann-Wettbewerb-Abstimmung»!!!

Besucht bitte diese 2 Seiten!

Abstimmungszeitraum:

21.02.2021 – 26.02.2021 / bis um 21.00

Ετικέτες:

Τα κίνητρα μάθησης και ο ρόλος των γονέων στην ενίσχυσή τους (1ο ΚΕΣΥ Ανατ. Αττικής)

Χριστουγεννιάτικο αφιέρωμα από την Α΄ Τάξη

Οι εργασίες εκπονήθηκαν από τα τμήματα Α1 και Α2 στα πλαίσια των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Μαλκότση Κυράνα

ΚΑΛΑΝΤΑ

2Η Ιστορία του Αη Βασίλη

Αη Βασίλης

Ηθη και έθιμα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά

Ηθη και έθιμα

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΓΛΥΚΑ

Παραδοσιακά γλυκά

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ - ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ήθη έθιμα Ελλάδας

ΕΘΙΜΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ και ΚΡΗΤΗΣ

Πελοπόννησος και Κρήτη

ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ

Χριστουγεννιάτικο δέντρο

8Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες

Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες

Χριστούγεννα στην Ευρώπη

Χριστούγεννα στον κόσμο

Μύθοι, θρύλοι, δοξασίες

Ετικέτες:

Χρόνια πολλά από την Α’ Τάξη!

Ετικέτες:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ «ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ» (14-12-2020)

Οδηγίες λειτουργίας των Κέντρων Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης

Ενισχυτική Διδασκαλία 2020-21

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας γνωστοποιούμε ότι σύμφωνα με την 125614/Δ2/21-09-2020(ΦΕΚ Β΄ 4194/29-09-2020) Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2020-2021 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  • Μαθηματικά,
  • Φυσική,
  • Χημεία και
  • Αγγλικά.

Σας γνωρίζουμε επίσης ότι δίδεται η δυνατότητα διενέργειας της ενισχυτικής διδασκαλίας μέσω τηλεκπαίδευσης. Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα. Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας, αποτελεί η επίδοση του/της μαθητή/τριας στο αντίστοιχο μάθημα.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος. Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Σε κάθε τμήμα μαθήματος Ενισχυτικής Διδασκαλίας συμμετέχουν 10 έως 15 μαθητές/τριες το μέγιστο. Τα μαθήματα για τους μαθητές και τις μαθήτριες γίνονται δωρεάν από εκπαιδευτικούς που προσλαμβάνονται για τον σκοπό αυτό.

Παρακαλούμε ΜΟΝΟ όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στην ενισχυτική διδασκαλία, να συμπληρώσουν την αίτηση-δήλωση, η οποία ακολουθεί, και να την υποβάλουν ηλεκτρονικά με αποστολή στο email του σχολείου mail@2gym-gl-neron.att.sch.gr έως την Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020.

Από τη Διεύθυνση

Κατεβάστε εδώ την αίτηση – δήλωση για τη συμμετοχή στην Ενισχυτική Διδασκαλία

Επιβεβαίωση προγραμματισμένων ραντεβού με το 1ο ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής

Ετικέτες:

Μαθητές/τριες που εντάσσονται σε ομάδες αυξημένου κινδύνου

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 8 της Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και Μεταφορών,  κατά το σχολικό έτος 2020-2021 οι απουσίες των μαθητών/τριών που εμπίπτουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου καταγράφονται αλλά δεν προσμετρώνται. Για τους μαθητές που απουσιάζουν εντασσόμενοι σε ευπαθείς ομάδες προβλέπεται η παρακολούθηση μαθημάτων μέσω σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ανήκουν σε ομάδα αυξημένου κινδύνου, να προσκομίσουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά από Τρίτη 15-09-2020 έως και Παρασκευή 18-09-2020 στη διεύθυνση του σχολείου.