Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,

Ευχόμαστε καλή πρόοδο στους μαθητές μας και μια νέα χρονιά με υγεία, δύναμη και αισιοδοξία.

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσει η σχολική χρονιά με τον καθιερωμένο αγιασμό που θα γίνει στις 10:30 π.μ το πρωί.  Το μυστήριο θα τελεστεί με την παρουσία των μαθητών της Α’ τάξης και στη συνέχεια
ο ιερέας θα περάσει από τα υπόλοιπα τμήματα για να ευλογήσει τους μαθητές.

Επειδή διανύουμε μια ιδιαίτερη περίοδο λόγω της πανδημίας του COVID 19 και ακολουθώντας τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας διαμορφώσαμε το ακόλουθο πρόγραμμα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών:

1) Οι μαθητές όλων των τάξεων πλην της Α’ τάξης θα προσέρχονται στο σχολείο κατά το διάστημα 10:00-10:15 π.μ, φορώντας  όλοι μάσκα όπως προβλέπεται στην εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ (αρ.πρ.113701/ΓΔ4- 2/9/2020) και χωρίς συνοδό. Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων θα υποδέχονται τους μαθητές  στην αυλή και στη συνέχεια θα τους κατευθύνουν στις αίθουσες διδασκαλίας τους.

2)Οι μαθητές της Α’ τάξης, θα προσέλθουν στο σχολείο  (με μάσκα) στις 10:20-10:30 π.μ και θα παραμείνουν στην αυλή. Εκεί θα τους υποδεχτεί η Διευθύντρια και οι δασκάλες τους. Θα παραμείνουν στην αυλή για τον αγιασμό και αμέσως μετά θα αποχωρήσουν.

3) Οι μαθητές θα παραμείνουν στις αίθουσές τους κατά τη διάρκεια του αγιασμού και μετά το πέρας της τελετής θα αποχωρήσουν  με την ακόλουθη σειρά:
Η Β’ τάξη στις 11:00 π.μ
Η Γ’ στις 11:05 π.μ
Η Δ’  στις 11:10 π.μ
Η Ε’  στις 11:15 π.μ
Η ΣΤ’  στις 11:20 π.μ

Παρακαλούνται οι γονείς να φροντίσουν για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών τους, γι’ αυτό πρέπει να βρίσκονται στην πόρτα την αντίστοιχη ώρα για να αποφευχθεί ο συνωστισμός.

Τα βιβλία θα δοθούν την επόμενη ημέρα και οι μαθητές δε χρειάζεται να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα την ημέρα του Αγιασμού.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

Σελέκου Αλεξάνδρα