Η εταιρία ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗ Α.Ε ,  επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας μίλησε για τη δράσης της στους μαθητές της Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης.

Στόχος της Φωτοκύκλωσης είναι η συνεισφορά στην Εθνική Ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος .

Παράλληλα με το σύστημα της Φωτοκύκλωσης δημιουργούνται οι προϋποθέσεις εξοικονόμησης ενέργειας, μείωσης του όγκου των απορριμμάτων και γενικότερα καλύτερες και ποιοτικότερες συνθήκες διαβίωσης για όλους μας.

Με τη Φωτοκύκλωση οι λαμπτήρες, τα φωτιστικά και οι μικροσυσκευές μας μπορούν να ανακυκλωθούν υπεύθυνα, συστηματικά και αποτελεσματικά, έως και 98%, εύκολα και δωρεάν!

Με το θεατρικό “Οι φύλακες της φύσης , ο Φώτης η Φωτούλα και η φωτοκύκλωση ” οι φύλακες της φύσης μετέφεραν το μήνυμα της φωτοκύκλωσης και ευαισθητοποίησαν τους μαθητές για την ανακύκλωση παλιών λαμπτήρων, ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Στο τέλος μοίρασαν το οικολογικό παραμύθι στα παιδιά