Αρχείο για "8 Μαΐου 2014"

Λειτουργία του σχολείου κατά την περίοδο των εκλογών

εκλογές

Σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 16 Μαΐου και τη Δευτέρα 19 Μαΐου 2014, λόγω της διενέργειας των Δημοτικών και Περιφερειακών εκλογών. Επίσης, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 23 και τη Δευτέρα 26 Μαΐου 2014.

Cyberkids:Μια πρωτοβουλία για γονείς και παιδιά

cyberkid

Mία πρωτοβουλία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας,που υλοποιείται από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με τη χορηγία εταιρείας

παροχής υπηρεσιών τηλεφωνίας και Internet, στο πλαίσιο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης παιδιών ηλικίας μέχρι 12 ετών,καθώς και των γονέων τους σχετικά με την

ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Το CyberKids αποσκοπεί στην ασφαλή εξοικείωση του κοινού με τις νέες τεχνολογίες και ειδικότερα με το internet.

Στόχος της δημιουργίας του CyberKids είναι η προβολή των θετικών πλευρών του διαδικτύου,

όπως είναι η ανεύρεση χρήσιμων πληροφοριών και η ψυχαγωγία. Παράλληλος στόχος είναι η

ενημέρωση για τους πιθανούς κινδύνους που κρύβονται.

Οι γονείς μπορούν να επισκεφτούν το CyberKids μαζί με τα παιδιά τους, να διασκεδάσουν και να

ενημερωθούν για το πώς μπορούν να πλοηγηθούν με ασφάλεια.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙ

O  Σύλλογος δασκάλων του Σχολείου μας συγχαίρει τη μαθήτρια της Έκτης τάξης Ιωάννα Ζγκούρη για το α΄βραβείο που απέσπασε στον πανελλήνιο διαγωνισμό πιάνου, στις 3 και 4 Μαϊου στη Λάρισα.         Ζγκούρη

Στην Ιωάννα αξίζουν διπλά συγχαρητήρια όχι μόνο για τη χρυσή διάκριση, αλλά για το σπάνιο ήθος και το χαρακτήρα που διαθέτει.

Είναι ένα παιδί που κοσμεί στην κυριολεξία το σχολείο μας και κάνει και μας τους δασκάλους της υπερήφανους.

Της ευχόμαστε από καρδιάς πρώτα απ΄όλα να είναι γερή για να μπορέσει να αναδείξει το ταλέντο που διαθέτει.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ

Η σχολική βία είναι ένα φαινόμενο που παίρνει διαστάσεις ανησυχητικές στις μέρες μας και δεν επιτρέπεται εφησυχασμός.

Η εκδήλωση που διοργανώνουν οι σχολικοί σύμβουλοι της περιοχής μας, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρουμε μερικές χρήσιμες γνώσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

Για το λόγο  αυτό σας παρακαλούμε όλους να την παρακολουθήσετε.

Σας παραθέτουμε την πρόσκληση με το πρόγραμμα της ημερίδας.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι Σχολικοί  Σύμβουλοι   της 29ης  Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής, της 3ης και 4ης  Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης  Βοιωτίας σας προσκαλούν, την ΔΕΥΤΕΡΑ  12.05.2014   και ώρα  6.00΄μ.μ. στο ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΗΒΑΣ (ΑΙΘΟΥΣΑ «ΑΛ. ΚΟΦΙΝΗΣ), για να συμμετάσχετε στην ημερίδα με θέμα:

«ΓΟΝΕΙΣ και εκπαιδευτικοί συνεργάτες στην αντιμετώπιση φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού»

Η παρουσία σας θα αποτελέσει για εμάς ξεχωριστή τιμή και χαρά.

ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

29ΗΣ Π.Π.Α.                     3ΗΣ Π.Δ.Ε.              4ΗΣ Π.Δ.Ε.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ                    ΑΝΝΑ                  ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ΜΠΑΣΑΓΙΑΝΝΗ           ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ       ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

6.00μ.μ. -6.15΄μ.μ.      Προσέλευση

6.15΄μ.μ.-6.30μ.μ.        Χαιρετισμοί

6.30΄μ.μ.-6.45΄μ.μ.       Άννα  Ζουγανέλη, Σχ. Σύμβουλος 3ης Π.Δ.Ε.

«Αντιμετωπίζοντας φαινόμενα εκφοβισμού στο Δημοτικό Σχολείο»

6.45΄- 7.00΄μ.μ.           Ελευθερία Μπασαγιάννη Σχ. Σύμβουλος 29ης Π.Π.Α.

«Σχολικός εκφοβισμός : τρόποι   έκφρασης και  στρατηγικές παρέμβασης στο Νηπιαγωγείο»

7.00΄-7.15μ.μ.          Ευγενία Βούλγαρη, Ψυχολόγος

«Ο ρόλος των γονέων στην πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού»

7.15΄-7.40΄μ.μ.      Δρ. Κωνσταντίνος Καλοβρέκτης Μεταδιδακτορικός ερευνητής Πανεπιστήμιου Πειραιά