036039Η ενδοσχολική βία και ο εκφοβισμός μεταξύ των μαθητών έχει αρχίσει να γίνεται αντικείμενο προσοχής, και μελέτης και στην Ελλάδα. Θεωρείται πλέον κοινωνικό πρόβλημα και σύμφωνα με στατιστικές το 15% του μαθητικού πληθυσμού έχει πέσει θύμα ενδοσχολικής βίας.

Οι συνέπειες της βίας και του εκφοβισμού στα παιδιά είναι σοβαρές και καθοριστικές για την ψυχοκοινωνικής τους εξέλιξη. Γι αυτό η πρόληψη και η κατάλληλη αντιμετώπιση κάθε μορφής  βίας είναι πολύ σημαντική.

Μια τέτοια μέρα μας έδωσε αφορμή για πολλές δράσεις σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.038

Οι μαθητές της Α΄τάξης στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας είδαν σε  DVD το «Τσακωμός στο διάλειμμα», διάβασαν το παραμύθι  από το πρόγραμμα του Ε.Ψ.Υ.Π.Ε τα «Τα μπαλόνια της φιλίας » εν συνεχεία στην αίθουσά τους έφτιαξαν σε ομαδικό κολλάζ τα μπαλόνια της φιλίας και έκλεισαν τη δράση τους με μια συζήτηση για τον σχολικό εκφοβισμό.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης  της  Δ΄ και της Ε΄ μετά από τη συζήτηση για το πρόβλημα έφτιαξαν τις αφίσες τους .

Οι μαθητές του Δ2 εμπνεύστηκαν από τη κουβέντα τους και κατέληξαν να γράψουν και τους δικούς τους στίχους.044041

025022017009