Μια μέρα στο δάσος

Με τη επιμέλεια των εκπαιδευτικών και με την συνεργασία των Φίλων του Δάσους, έξι τμήματα της Τετάρτης,Πέμπτης και Έκτης με τον απίστευτο αριθμό των 80 παιδιών ζήσαν μια μοναδική εμπειρία στη φύση στο Άλσος Μετεώρων.
Το οργανωμένο πρόγραμμα περιελάμβανε ξενάγηση στα μυστικά του δάσους, ζωγραφική, φύτεμα λουλουδιών στους “παιδόκηπους”, πικνικ και την πρωτόγνωρη εμπειρία επαφής με τις πυροσβεστικές φωλιές και ρίξιμο νερού τονίζοντας έτσι την έννοια της δασοπροστασίας στην αντιπυρική περίοδο που διανύουμε.
Τα παιδιά έφυγαν όλα ενθουσιασμένα με την υπόσχεση να ξαναγυρίσουν σύντομα στο “μαγικό δάσος”..
Συγχαρητήρια στους εμπνευσμένους δασκάλους που κάνουν εφαρμογή την μοναδική εμπειρία με την φύση..
Μόνο όταν ζήσουν οι μαθητές μας την μαγεία του δάσους και αυτά που μας προσφέρει θα μπορέσουν να το προστατέψουν και να το φροντίσουν!
Ο καλύτερος τρόπος να αναπτυχθεί οικολογική συνείδηση στα παιδιά που θα είναι οι ενεργοί αυριανοί πολίτες είναι να αγγίξουν, να δουν, να γευτούν, να απολαύσουν τη Φύση…!!!!
Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια ευρωπαϊκού προγράμματος ΚΑ1, με θέμα την ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης  που εκπονεί το σχολείο τη φετινή χρονιά.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.