Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο

Τη Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου τα παιδιά της ΣΤ1 έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Επισκέφθηκαν το Ε.Ε.Ε.Κ. Παύλου Μελά, (Ειδικό Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης) και γνώρισαν τα ξεχωριστά παιδιά που φοιτούν εκεί. Πρόκειται για ένα ειδικό σχολείο που εκπαιδεύει επαγγελματικά τα παιδιά να ασχοληθούν με την κηπουρική και την ηλεκτρολογία. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο καινούριο αυτό σχολείο και παρακολούθησαν μαζί με τα παιδιά το μάθημα της γυμναστικής, των καλλιτεχνικών και της ηλεκτρολογίας. Ήταν υπέροχο να βλέπεις τα παιδιά χαμογελαστά να παίζουν, να δημιουργούν και να μαθαίνουν όλα μαζί.
Η επίσκεψη έκλεισε με τον πιο όμορφο τρόπο, τραγουδήσαμε τα κάλαντα σε όλους τους μαθητές του σχολείου, ανταλλάξαμε δώρα και τους υποσχεθήκαμε ότι θα ξαναβρεθούμε.
Τα Χριστούγεννα μας διδάσκουν την ΑΓΑΠΗ και την ΑΠΟΔΟΧΗ και εμείς το κάναμε πράξη.
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Κατηγορίες: Erasmus+, KA1, Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Ευρωπαϊκά Προγράμματα, ΣΤ΄ τάξης, Τμήμα Ένταξης. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.