Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Στο σχολείο μας, τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου, γιορτάσαμε την παγκόσμια ημέρα Α.Μ.Ε.Α.. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα είδη αναπηρίας και κυρίως έμαθαν πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε στα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες στο σχολείο αλλά και στο κοινωνικό περιβάλλον. Η παρουσίαση έγινε με προβολή ταινιών, τραγούδια και βιωματικές δράσεις.
Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας ένα παλιό μας μαθητή, τον Βασίλη Βρετανόπουλο, ο οποίος παρόλο που είναι με αναπηρικό αμαξίδιο δίδαξε στα παιδιά μας πώς να παλέψουν για ένα καλύτερο μέλλον για τους ανθρώπους αυτούς και τους βοήθησε να συνειδητοποιήσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν. Η ευχή του Βασίλη ήταν ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Ας το κάνουμε όλοι λοιπόν πράξη.

Σε ευχαριστούμε Βασίλη

Κατηγορίες: Erasmus+, KA1, Διαφορετικότητα, Ευρωπαϊκά Προγράμματα, Τάξη Υποδοχής, Τμήμα Ένταξης. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.