Επέτειος απελευθέρωσης Θράκης 2016

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΘΡΑΚΗΣ 2016Στο Μητροπολιτικό Ναό των Αγίων Θεοδώρων τελέστηκε Δοξολογία για την απελευθέρωση της Θράκης και εν συνεχεία επιμνημόσυνη δέηση για τα θύματα της γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Εθνομαρτύρων στον αύλειο χώρο του Ναού.

Μαθητές των Σχολείων της πόλης με τις Ελληνικές σημαίες, σύλλογοι με επικεφαλής τον Ποντιακό Σύλλογο Β. Έβρου αλλά κ πλήθος κόσμου συμμετείχαν στη διπλή αυτή επέτειο.

Την εγκύκλιο του Σεβασμιωτάτου κ. Δαμάσκηνου, που εξέδωσε με την ευκαιρία των Ελευθερίων της Θράκης, ανέγνωσε ο φιλόλογος του Γυμνασίου Δικαίων κ. Αθ. Κυρέζης, ενώ ομιλία για την επέτειο της Γενοκτονίας των Ποντίων εκφώνησε ο πρόεδρος του Συλλόγου Ποντίων Β.Έβρου κ. Κων/νος Καλτσίδης.