6o Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας – Ευγενίδειο

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

6ο Δ.Σ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ-ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α’ ΤΑΞΗΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Σας ανακοινώνουμε ότι ξεκίνησαν οι εγγραφές για την Α’ Τάξη του σχολικού έτους 2021-2022. Η κατάθεση των απαιτούμενων δικαιολογητικών θα γίνεται στο χώρο του σχολείου, κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού στο τηλ. 2552022240, από 1 έως 20 Μαρτίου 2021.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 δικαίωμα εγγραφής έχουν οι μαθητές  που γεννήθηκαν το 2015.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ  ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1.ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ

(επώνυμο μαθητή, όνομα μαθητή, όνομα πατέρα-μητέρας, ημερομηνία γέννησης μαθητή)

2.ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ (Β.Υ.Π.)

3.ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (Α.Δ.Υ.Μ.)

4.ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

5.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Από τη Δ/νση του Σχολείου

ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ

Την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου, οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε διαδικτυακό εργαστήριο του Ιδρύματος Ευγενίδου με θέμα «Γνωρίζοντας το Κύτταρο». Μεταξύ άλλων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το κύτταρο, τη βάση της ζωής. Με απλά υλικά κατασκεύασαν μοντέλα του ζωικού και του φυτικού κυττάρου και συζήτησαν για τον πολύ σημαντικό ρόλο που παίζει κάθε ‘ένα από αυτά στον κόσμο γύρω μας.

ΑΝΑΒΟΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΕΤΑΡΤΗΣ 17/2/2021

Σας ανακοινώνουμε ότι αύριο Τετάρτη 17/2/2021 τα σχολεία του Δήμου Ορεστιάδας θα παραμείνουν κλειστά λόγω παγετού. Τα μαθήματα θα διεξαχθούν κανονικά μέσω τηλεκπαίδευσης τις μεσημεριανές ώρες.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ 16/2/2021

Σας ενημερώνουμε ότι και αύριο Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2021 τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά με απόφαση του Περιφερειάρχη Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης λόγω ισχυρού παγετού. Τα μαθήματα θα διεξαχθούν με τηλεκπαίδευση κατά τις μεσημεριανές ώρες (14:10-17:20) όπως και σήμερα Δευτέρα 15/2/21.

ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΥΡΙΟ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία του Δήμου Ορεστιάδας, αύριο Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2021 λόγω της έντονης χιονόπτωσης και του ισχυρού παγετού. Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν μέσω τηλεκπαίδευσης.

Κλειστά τα σχολεία στο Δήμο Ορεστιάδας

Κλειστά θα παραμείνουν σήμερα Τετάρτη 27/1/2021 τα σχολεία του Δήμου Ορεστιάδας, με απόφαση Δημάρχου, λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ON LINE ΜΕ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ

Φέτος γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα online!!!
Έλα και εσύ στην παρέα μας και ανακάλυψε την επιστήμη των Χριστουγέννων, φτιάξε τα δικά σου λαμπερά φωτάκια και πάρε μέρος στους διαγωνισμούς μας. Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο που ακολουθεί:

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021

6ο Δ.Σ. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ-ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021

Αγαπητοί μαθητές και γονείς του 6ου Δ.Σ. Ορεστιάδας,

Επικοινωνούμε μαζί σας προκειμένου να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, τον Αγιασμό αλλά και τον τρόπο με τον οποίο θα προσέρχονται οι μαθητές στο σχολείο.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του του ΥΠΑΙΘ, ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/9/2020και ώρα 11:00.Οι μαθητές οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου από τις 10:45π.μ.φορώντας υποχρεωτικά μάσκες και δε θα συνοδεύονται από τους γονείς τους εντός του προαυλίου.Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τον τρόπο που ορίζει το Υπουργείο ακολουθώντας αυστηρά το Πρωτόκολλο και θα είναι διαφορετικός από τις προηγούμενες χρονιές λαμβάνοντας όλα τα μέτρα προστασίας που ορίζονται ρητά.

Οι μαθητές δε θα φέρουν μαζί τους τσάντες τη μέρα του Αγιασμού αλλά από την επόμενη .Επίσης, οι μαθητές/τριες της Α΄τάξης θα προσέλθουν την συγκεκριμένη μέρα από την είσοδο της οδού Μαυρομιχάλη (πίσω είσοδος), όπου θα βρίσκονται εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα τα παραλαμβάνουν.

Τέλος, όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 11:30π.μ.

Tην Τρίτη 15/9/2020 θα ακολουθηθεί κανονικά το πρόγραμμα με ώρα αποχώρησης στις 13:15μ.μ.Την ίδια μέρα θα δοθεί στα παιδιά προσωρινό πρόγραμμα, ώστε να γνωρίζετε την ώρα αποχώρησής τους από το σχολείο για τις επόμενες μέρες.

ΥΓ: Όσοι γονείς επιθυμούν να επισκεφθούν το σχολείο για προσωπικούς τους λόγους, αυτό θα γίνεται μετά από τηλεφωνική συνεννόηση με τη Διεύθυνση του σχολείου και πάντα τηρώντας τα μέτρα

Δρασιούδης Ιωάννης

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ! ΚΕΡΔΙΣΕ!