Λαογραφικό Μουσείο στο Γυμνάσιο

IMG_1841

Σήμερα Παρασκευή 13 Μαΐου πήγαμε στο μίνι Λαογραφικό Μουσείο που έφτιαξαν οι μαθητές της Δευτέρας τάξης του Γυμνασίου. Είδαμε πολλά παλιά σκεύη, αγροτικά εργαλεία, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, κεντήματα, υφαντά και πολλά άλλα.

Οι κυρίες μας εξήγησαν διάφορα πράγματα και ταυτόχρονα βλέπαμε και μια παρουσίαση για τα παλιά επαγγέλματα που κάναμε κι εμείς στα μαθήματά μας.

Είχαμε φτιάξει κι εμείς Λαογραφικό Μουσείο (τα Δευτεράκια), αλλά λίγο πιο μικρό.

Ύστερα από μας ήρθε η Πέμπτη και η Έκτη.

Στο γυρισμό τα Εκτάκια πήγαν στο Δημαρχείο και βρήκαν έγγραφα που αναφέρονται στον Τέλλο Άγρα – Σαράντη Αγαπηνό, τον ήρωα της πόλης μας.

Θα τα βάλουμε στην είσοδο του σχολείου μας…

Σήμερα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα ημέρα…IMG_1828 IMG_1830 IMG_1834 IMG_1835 IMG_1836 IMG_1838 IMG_1839 IMG_1841