ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 31 ΜΑIOY ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΑΓΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΣ… ΔΕΙΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ

200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ…ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΥΣΕΙΟ

Ένα εξαιρετικό μουσείο – αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Επανάσταση έφτιαξαν με πολύ μεράκι τα δυο τμήματα της ΣΤ΄τάξης.

Σημαίες, φορεσιές, χρονολόγιο, αφιερώματα στους ήρωες, χειροτεχνίες και πορτρέτα ηρώων καθώς και μια καταπληκτική ξενάγηση από τους μαθητές, συνθέτουν το αφιέρωμα του σχολείου μας στη μεγάλη επέτειο.

Όλες οι τάξεις και όλοι οι δάσκαλοι του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο Μουσείο.

Ελπίζουμε και ευχόμαστε να έχουμε κι άλλους επισκέπτες αλλά και να δώσουμε ιδέες για παρόμοιες δραστηριότητες στο μέλλον.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές και τις εκπαιδευτικούς των δυο τμημάτων. Δείτε εικόνες:

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ – self test

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ – 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ Η΄ΑΛΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟ ΚΑΙ Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΓΗΣ.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ… ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ…ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ Κ. ΛΟΠΑ ΣΤΟ ΡΩΜΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ…

ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΧΝΑΕΙ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΤΟΥ.

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ,

σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 το σχολείο λειτουργεί κανονικά με τους παρακάτω κανόνες που θα ισχύουν καθ’ όλη τη διάρκεια της δια ζώσης λειτουργίας.

Οι μαθητές-τριες θα προσέρχονται από τις 8.00 ως τις 8.15 και οι γονείς θα αποχωρούν αμέσως μετά για την αποφυγή συνωστισμού.

Οι μαθητές-τριες φορούν μάσκα με την είσοδό τους και καθ’ όλη τη διάρκεια της μέρας.

Δεν γίνεται συγκέντρωση έξω (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις που πρέπει να γίνει ενημέρωση των παιδιών) και οι μαθητές πηγαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους από την αντίστοιχη είσοδο.

Κάθε μαθητής -τρια έχει μαζί του δύο επιπλέον καθαρές μάσκες σε σακουλάκι καθώς κι ένα σακουλάκι για τη χρησιμοποιημένη μάσκα.

Επίσης έχει μαζί του είδη προσωπικής υγιεινής: χαρτομάντιλα, αντισηπτικό σε μπουκαλάκι και αντισηπτικά μαντιλάκια. Οπωσδήποτε μπουκάλι με νερό καθώς και οτιδήποτε θα χρειαστεί από γραφική ύλη καθώς δεν επιτρέπεται ο δανεισμός και η ανταλλαγή αντικειμένων.

Παρακαλούμε να μην προσέρχεστε στα κάγκελα και το παιδί να έχει μαζί του από το πρωί το κολατσιό – φαγητό του.

Οι τάξεις Α΄ Β΄ και Γ΄ σχολούν στις 13.00 και αποχωρούν από την κάτω είσοδο.

Οι τάξεις Δ΄ Ε΄ και ΣΤ΄ σχολούν κανονικά 13.15 και αποχωρούν από την κάτω είσοδο.

Η πάνω είσοδος ξεκλειδώνει στις 13.15 αποκλειστικά και μόνο για τους μεταφερόμενους μαθητές.

Ευχόμαστε καλή και δημιουργική χρονιά σε γονείς και μαθητές… και σύντομη επιστροφή στην κανονικότητα.

ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 18-11-2020

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ,

λάβατε με μέιλ από τους δασκάλους των παιδιών σας το πρόγραμμα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Στο κάτω μέρος υπάρχουν ανά τάξη όλα τα ονόματα και οι διευθύνσεις των δασκάλων έτσι ώστε πατώντας πάνω να οδηγηθείτε στην ψηφιακή αίθουσα.

Παρά τα όποια τεχνικά προβλήματα που οφείλονται στην υπερφόρτωση του δικτύου, τα μαθήματα θα γίνονται κανονικά τις ώρες 2.10μ.μ. ως και 5.20μ.μ.

Παρακαλούμε για οποιοδήποτε πρόβλημα να επικοινωνείτε με τους δασκάλους, με το σχολείο στο

τηλ: 2763022273 ή στέλνοντας μέιλ στη διεύθυνση :  mail@2dim-gargal.mes.sch.gr