Δράση με σκοπό την ενίσχυση των μαθητών μας στην αποδοχή της διαφορετικότητας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, με εκπροσώπους από το Συλλόγο Τυφλών Καλαμάτας. Έγινε ενημέρωση των μαθητών μας σε θέματα που αφορούν τους ανθρώπους με προβλήματα όρασης, δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να κάνουν ερωτήσεις και ήρθαν σε επαφή με τον τρόπο γραφής και ανάγνωσης και το σύστημα Braille. Έμαθαν πώς κινούνται οι τυφλοί με τη βοήθεια του μπαστουνιού και έδειξαν αρκετό ενδιαφέρον σχετικά με το πώς αντιλαμβάνονται τον κόσμο συμμετέχοντας τα ίδια σε βιωματικές δράσεις.
Αξιολογώντας την υπέροχη και ενδιαφέρουσα εμπειρία μας μετά την επίσκεψη, προσπαθήσαμε στην τάξη μας μέσα από μια διαδικασία κωδικοποίησης και αποκωδικοποίησης τα παιδιά να γράψουν το όνομά τους με το σύστημα Braille…
…και τα καταφέραμε!!!
ας δοκιμάσουμε τώρα και με άλλες λέξεις…
Πρόσφατα σχόλια