«ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ» και «ΠΕΡΠΕΡΟΥΝΑ» από τους μικρούς μας μαθητές

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου, επίσημη πρώτη μέρα της άνοιξης, οι μαθητές της Α΄ Β΄και Γ΄τάξης τραγούδησαν τα χελιδονίσματα. Ξεχύθηκαν από το πρωί στη γειτονιά και γέμισαν τον αέρα με τις φωνές και τα τραγούδια τους. Για τέταρτη χρονιά αναβιώνουμε το όμορφο αυτό έθιμο. Γείτονες και καταστηματάρχες της περιοχής έδιναν στα παιδιά φιλέματα (καραμέλες και σοκολάτες). Μαζί με τα χελιδονίσματα αναβιώσαμε και το έθιμο της «περπερούνας». Περάσαμε από το ιστορικό εκκλησάκι του Αγίου Ανδρέα – τόπος μαρτυρίου της Αγίας Φιλοθέης – και σταματήσαμε στην πλατεία Καλλιγά (πλατεία Καραμανλάκη).

Δείτε μια όμορφη παρουσίαση πατώντας ΕΔΩ