Οι μαθητές του Στ2 παρουσιάζουν το δικό τους παραμύθι στο Α2

Σε μια εποχή, που ο σχολικός εκφοβισμός εμφανίζεται όλο και περισσότερο στα σχολεία, εμείς τα παιδιά του Στ2 κάναμε μια φιλική κίνηση απέναντι στα παιδιά της Α’ τάξης.

Επισκεφτήκαμε την τάξη τους, τους διαβάσαμε ένα παραμύθι και παίξαμε παιχνίδια μαζί τους. Έτσι αναπτύξαμε φιλίες με αυτά τα παιδιά και αποδείξαμε ότι τα μεγάλα παιδιά μπορούν να συμβιώνουν αρμονικά και με τα μικρότερα.

Μαρία Φράγκου

Τα παιδιά της Στ2 τάξης πριν λίγες μέρες παρουσιάσαμε ένα παραμύθι στα παιδιά της Α’ τάξης. Τους παρουσιάσαμε «Τα τρία γουρουνάκια» αλλά το αλλάξαμε και το κάναμε λίγο διαφορετικό. Στην αρχή είδαν το κανονικό παραμύθι σε βίντεο και μετά τους διαβάσαμε το δικό μας. Όταν τελείωσε το παραμύθι τους κάναμε διάφορες ερωτήσεις για το τι κατάλαβαν από το παραμύθι. Αφού απάντησαν σωστά σε όλες τις ερωτήσεις, ζωγράφισαν το αγαπημένο τους σημείο του παραμυθιού. Όσοι ήθελαν μας έδωσαν τη ζωγραφιά τους για να την κρεμάσουμε στην τάξη μας. Στο τέλος επειδή ήταν καλά παιδιά και κατάλαβαν το παραμύθι τους δώσαμε και από ένα μπισκοτάκι.

Αλίσα Φερζάι, Ευφροσύνη Μουστάκη, Χρήστος Ρέβης