Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών

Οι γονείς που ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση στον ιστότοπο της Ε.Ε.Τ.Α.Α. (www.eetaa.gr, paidikoi.eetaa.gr) έως τις 28 Ιουνίου 2019 και ώρα 24:00. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να αναζητήσετε στα επισυναπτόμενα έγγραφα καθώς και στον ιστότοπο της Ε.Ε.Τ.Α.Α..

Υπενθυμίζουμε ότι, προκειμένου να βοηθηθούν οι γονείς στην υποβολή των αιτήσεών τους, το Τμήμα Δια Βίου Μάθησης είναι στη διάθεσή τους για να τους υποστηρίξει στην ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και την αποστολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών.

Πληροφορίες

Τμήμα Διά Βίου Μάθησης Δήμου Αθηναίων

Ηπείρου 70 (3ος όροφος)

Τηλ.: 2132082923-4

Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους

Ψηφίστε ΕΔΩ

Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός  για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους

Το σχολείο μας συμμετέχει στο

Bravo Schools τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους

στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Ψηφίστε τώρα τις καλύτερες πρωτοβουλίες & δράσεις

με στόχο την επιβράβευση των σχολικών προτάσεων.

Ενημερωθείτε & αναδείξτε τις καλύτερες πρακτικές για να ενταχθεί το σχολείο μας στο

Δίκτυο Πρεσβευτών των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης

ως κέντρο ενημέρωσης και αφύπνισης της τοπικής μας κοινότητας.

Για να πετύχουμε τον στόχο αυτό, είναι σημαντική η ανάδειξη και η στήριξη των δράσεων απ’ όλους!

Διάρκεια ψηφοφορίας από 20/5 έως 2/6

Ψηφίστε ΕΔΩ

Η γνώμη σας έχει αξία!

Το  Bravo Schools αναπτύσσεται από το QualtyNet Foundation και αποτελεί μέρος της πρωτοβουλίας in action for a better world.

«Γνωρίζω τα άγρια ζώα και τα πουλιά»

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019 η πρώτη και Δευτέρα τάξη του Σχολείου μας πραγματοποίηση εκπαιδευτική εκδρομή στις εγκαταστάσεις της Α. Ν. Ι. Μ. Α στον Βοτανικό Κήπο στο Χαϊδάρι.

Εκεί μας περίμεναν η Μαρία Γανωτή και τα υπόλοιπα μέλη.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν απελευθέρωση πουλιών (κοτσυφάκια), να γνωρίσουν από κοντά αετούς, γεράκια, κουκουβάγιες (μπούφοι, τιτώ, χουχουριστες), γύπες, σκατζόχοιρους, χελώνες, αλεπούδες.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ταΐσουν ελεύθερα στο πεδίο μικρές και μεγάλες χελώνες και να δουν από πολύ κοντά το τάισμα της κουκουβάγιας χουχουριστα.

Ύστερα ξεναγήθηκαν στον Βοτανικό Κήπο, διάβασαν τις πινακίδες των φυτών, παρακολούθησαν την εκπαίδευση γερακιών από ειδικό γερακάρη εκπαιδευτή αετού και πετρίτη (το πιο γρήγορο πτηνό στον κόσμο)

Έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια κάτω από ψηλά δέντρα και γύρισαν τραγουδώντας στο σχολείο!!! ????