Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση -actionaid

Οι μαθητές της Ε τάξης και οι δασκάλες  Δόλια Μαρια και Παγώνη Ηλέκτρα δουλέψαμε τη φετινή χρονιά
διαθεματικό πρόγραμμα για τα δικαιώματα των μαθητών.
Μιλήσαμε για τα δικαιωματα στην εκπαίδευση, στην τροφή, στην ελευθερία, στην υγεία, στο παιχνίδι, στην ασφάλεια.Εμπλουτίσαμε τις γνώσειςμας μέσα από το διαδίκτυο, παίξαμε παιχνίδια, τραγουδήσαμε , κάναμε εφημερίδα για να ενημερώσουμε τη σχολική κοινότητα, μάθαμε για τη δράση ΜΚΟ
που προασπίζουν τα δικαιώματα των παιδιών.
Με μεγάλη χαρά συμμετείχαμε κι εμείς στην παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση, όπου αξιοποιήσαμε το υλικό της actionaid, είδαμε το σχετικό βίντεο, μιλήσαμε για τα σχολεία στις χώρες της Αφρικής και τις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν , παίξαμε το ενημερωτικό παιχνίδι με τις καρτες και φτιάξαμε κολαζμε φωτογραφίες απο το σχολείο μας και σχολεία της Αφρικης. Θα θελαμε να ευχαριστήσουμε την actionaid για τη βοήθεια που προσφερει σε όλα τα παιδιά του κόσμου που μας έχουν ανάγκη.

Όταν βλεπαμε το βιντεο ενας μαθητής συγκινημένος είπε ”..τελικά υπάρχει ελπίδα γ’αυτά τα παιδιά..”
Οσο υπάρχουν ανθρωποι που στηρίζουν τετοιες προσπάθειες, θα μένει ζωντανή η ελπίδα για όλα τα παιδιά του κόσμου!