Σαββατοκύριακο με πολλά παιχνίδια!!!!!

Καλησπέρα παιδιά.

Στη σελίδα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ υπάρχουν πολλά και διασκεδαστικά παιχνίδια για μικρούς και μεγάλους μαθητές. Παιχνίδια γεωγραφίας και μαθηματικών θα σας βοηθήσουν να περάσετε το χρόνο σας ευχάριστα και δημιουργικά (αν βρέχει και δεν μπορείτε να βγείτε έξω και να παίξετε).

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Το σχολείο μας στην τελετή αναβίωσης των πρώτων Ολυμπιακών αγώνων του 1896 στο Παναθηναικό Στάδιο.

[ifilm
Click to launch the full edition in a new window
Digital Publishing with YUDU]

Οι Αγώνες της Ι Ολυμπιάδας, κοινώς γνωστοί ως Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1896, διοργανώθηκαν στην Αθήνα από τις 6 Απριλίου έως τις 15 Απριλίου 1896.

Το 1894 σε συνέδριο που οργάνωσε ο βαρόνος Πιερ ντε Κουμπερτέν στο Παρίσι ιδρύθηκε η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή και αποφασίστηκε η αναβίωση των Ολυμπιακών αγώνων. Έπειτα από πρόταση του Έλληνα εκπροσώπου Δημητρίου Βικέλα ως τόπος διεξαγωγής των Ι Ολυμπιακών Αγώνων ορίστηκε η Αθήνα.

Αν και ο αριθμός των αθλητών που πήραν μέρος ήταν μικρός, παρόλα αυτά η συμμετοχή ήταν η μεγαλύτερη μέχρι τότε σε αθλητική διοργάνωση. Οι Αγώνες είχαν μεγάλη επιτυχία και υπήρξε μεγάλη συμμετοχή του ελληνικού κοινού. Σημαντική στιγμή για τους Έλληνες, η νίκη στο μαραθώνιο από το Σπύρο Λούη.