Μαθαίνοντας τους κανόνες της τάξης μας

Από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε στο Νηπιαγωγείο, είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις μας. Κάθε παιδί είναι αποδεκτό στο σχολείο μας και θέλουμε να αισθάνεται ασφάλεια ώστε να ξεδιπλώσει τον καλύτερο δυνατό εαυτό του. Για να γίνει αυτό, είναι απαραίτητος ο αμοιβαίος σεβασμός, κάτι που δουλεύουμε συστηματικά όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Αρχικά, συζητήσαμε για τις θετικές και αρνητικές συμπεριφορές που μπορεί να παρατηρηθούν στο σχολείο και όχι μόνο. Τις κατατάξαμε σε ένα επιδαπέδιο παιχνίδι και προσφέραμε στα παιδιά παραδείγματα προβληματικών συνθηκών, όπου κλήθηκαν να προτείνουν λύσεις.
Polish 20240919 091835544

Έπειτα, διαβάσαμε το αστείο βιβλίο “20 κανόνες για να τα πας καλά στο σχολείο σου χωρίς να τρελάνεις τη δασκάλα σου” και αποτυπώσαμε εκείνον τον κανόνα που μας έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση.

Polish 20240919 092045054

Στη συνέχεια, δώσαμε στα παιδιά μία λέξη και τους ζητήσαμε να συνθέσουν τον δικό τους κανόνα. Καταγράψαμε τις προτάσεις τους και η παρακάτω σύνθεση αποτέλεσε και το συμβόλαιο της τάξης, όπου όλοι συμφωνήσαμε να τηρούμε.

IMG 20240913 1019242

Ετοιμάσαμε κι ένα ατομικό παιχνίδι για το σπίτι. Τα παιδιά, μπορούν να παίξουν με τα άλλα μέλη της οικογένειάς τους ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου πρέπει να αναγνωρίσουν τις θετικές από τις αρνητικές συμπεριφορές και να τις τοποθετήσουν κάτω από το αντίστοιχο smiley (χαρούμενο ή λυπημένο).

Polish 20240920 150315576

Ένας σημαντικός κανόνας στο νηπιαγωγείο είναι και ο σεβασμός στη χρήση των υλικών. Το τραγούδι “ένας μαρκαδόρος μια φορά” τους διδάσκει στην χρήση του μαρκαδόρου. Ακούσαμε το τραγούδι και προσπαθήσαμε να ο το μάθουμε αντιστοιχίζοντας μια κίνηση σε κάποιες λέξεις

Στην συνέχεια ζωγραφίσαμε ακολουθώντας τον κανόνα που μας έμαθε το τραγούδι την πρώτη μας ζωγραφιά στο νηπιαγωγείο για το νέο σχολικό έτος.

InCollage 20240922 102626764