Ο Πόλεμος και η Ειρήνη μέσα απο τα μάτια των παιδιών
28η Οκτωβρίου έφτασε και εμείς περάσαμε μια εβδομάδα γεμάτη μάθηση και δημιουργία… Με τις κυρίες μας κάναμε ένα ταξίδι στην εποχή του 1940 και μέσα απο εκπαιδευτικά βίντεο και πλούσιο εποπτικό υλικό με ιστορικά ντοκουμέντα και φωτογραφίες της εποχής… μάθαμε όλα όσα συνέβησαν ανάμεσα στους Έλληνες και τους Ιταλούς…
Μάθαμε τι είναι ο Πόλεμος και τι συνέπειες έχει σε μια χώρα και στους ανθρώπους της…και πόσο σημαντικό αγαθό είναι η Ειρήνη και πόσες προσπάθειες και θυσίες χρειάστηκαν για να έχουμε σήμερα εμείς την ελευθερία μας και την Ειρήνη…
Και δημιουργήσαμε τα δικά μας κολάζ απεικονίζοντας τον Πόλεμο και την Ειρήνη…
O πόλεμος και η ειρήνη με τα δικά μας μάτια…
Μάθαμε για το ΌΧΙ του 1940 μέσα απο πολλά φύλλα εργασίας που με το δικό του τρόπο το καθένα μας έδινε το ηχηρό μήνυμα…
ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ
Δημιουργήσαμε με διάφορους τρόπους το σύμβολο της Ειρήνης…
Μέσα απο την ενασχόληση μας με τους ζωγράφους είδαμε πως ένας απο τους μεγαλύτερους ζωγράφους ο Πικάσο συμβολίζει την Ειρήνη στα έργα του… με το λευκό περιστέρι… και στη συνέχεια εμείς με τη σειρά μας γίναμε μικροί ζωγράφοι….
Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείψει απο τις μέρες αυτές η ενασχόληση μας με το παραμύθι ” Το κανόνι της Ειρήνης”
το οποίο και εμείς με τη σειρά μας παίξαμε κουκλοθέατρο και ζωγραφίσαμε…
Ετοιμάσαμε τις κατασκευές και το σκηνικό μας … με τα βουνά της Πίνδου και τους αλεξιπτωτιστές μας και είμαστε έτοιμοι για τη γιορτή μας….