Παγκόσμια ημέρα χορού

Ο χορός πάει νηπιαγωγείο!

«Στο νηπιαγωγείο, είναι ουσιαστικής σημασίας να δίνεται στο παιδί η ευκαιρία να χορεύει, για να αναπτύσσει την ευαισθησία και τη δημιουργικότητά του, ώστε να είναι σε θέση να εκφράζεται πιο έντονα με την κίνηση.  Έτσι, το παιδί θα εκτελεί απλές κινήσεις, θα εκφράζει την ευχαρίστησή του επαναλαμβάνοντας την ίδια κίνηση, θα οργανώνει το χορό του σε σύντομες αλλεπάλληλες κινήσεις, θα μιμείται τα άλλα παιδιά, θα ενεργοποιεί τη φαντασία του και θα προβαίνει σε σύντομους αυτοσχεδιασμούς.Μ’ αυτό τον τρόπο θα ανακαλύψει διάφορες μορφές δημιουργίας, για τις οποίες εκδηλώνει ενδιαφέρον, περιέργεια και συγκίνηση.»
Απόσπασμα από γαλλικό πρόγραμμα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (1995)

O χορός γεννήθηκε από πολλές και διαφορετικές ανάγκες του ανθρώπου: να ξορκίσει τους φόβους του, να εξευμενίσει τους θεούς, να εκφράσει τον έρωτά του και κυρίως να επικοινωνήσει. O χορός είναι συνυφασμένος με την ανθρώπινη φύση! Είναι ένας μοναδικός τρόπος να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας! Αποτελεί πηγή έμπνευσης και δημιουργικότητας! Απομακρύνει το stress, μας χαλαρώνει, μας γυμνάζει και μας αναζωογονεί!

Από τότε, πολλά πράγματα άλλαξαν, ο χορός όμως παραμένει ακόμα πανταχού παρών. Στο άκουσμα μιας ρυθμικής μουσικής, δεν μπορεί και το μικρό παιδί να αντισταθεί στον πειρασμό του λικνίσματος. Μελέτες δείχνουν ότι ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται τους δυνατούς ήχους σαν απότομες μετακινήσεις και προσπαθώντας να ισορροπήσει το σώμα, του δίνει εντολή για κίνηση. Όλη αυτή η διαδικασία προκαλεί, σύμφωνα με τους επιστήμονες, μια έντονη αίσθηση ευχαρίστησης που πλημμυρίζει τον οργανισμό. Λόγος ικανός για να εντάξετε το χορό στη ζωή του σχολείου. Ας κάνουμε λέξεις τις κινήσεις και τα συναισθήματα που εκδηλώνουμε με το χορό και να ας μάθουμε μέσα από αυτά.

Ο χορός είναι μια γιορτή αφιερωμένη στη ζωή. Ελάτε, κλείστε την τηλεόρασή σας, σβήστε το κομπιούτερ σας και ελάτε να χορέψουμε. Εκφραστείτε μέσα από αυτό το θεϊκό και επιβλητικό όργανο, το σώμα μας. Ελάτε να χορέψουμε και ενωθείτε με τους λαούς στα κύματα των παλμών. Ελάτε να γιορτάσετε τη ζωή χορεύοντας».

Προτείνοντας στα παιδιά να χορέψουν στο σχολείο, βοηθάμε στην ανάπτυξή τους, τα βοηθάμε να μεγαλώσουν. Έτσι, αξιοποιούνται σημαντικά οι παράπλευρες ικανότητες, όπως ακρόαση, παρακολούθηση, αυτονομία, ένταξη στις προτεινόμενες δραστηριότητες, κοινωνικότητα η εκφραστική ικανότητα τους, βοηθώντας τα να εκφράζονται μέσα από το σώμα τους και όχι μόνο με τις λέξεις.

Η Παγκόσμια Ημέρα Χορού καθιερώθηκε το 1982 από το Διεθνές Συμβούλιο Χορού της UNESCO που είναι ο επίσημος ανώτατος οργανισμός για όλες τις μορφές χορού σε όλες τις χώρες του κόσμου, με σκοπό να στρέψει την προσοχή του κοινού προς την υπέροχη αυτή τέχνη!    Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του Γάλλου χορευτή, χορογράφου και συγγραφέα Ζαν-Ζορζ Νοβέρ (1727-1810), δημιουργού του σύγχρονου μπαλέτου.

Κάθε χρόνο το μήνυμα της Ημέρας αναλαμβάνει να συγγράψει μία γνωστή προσωπικότητα του χώρου. Ο σκοπός της Παγκόσμιας Ημέρας Χορού είναι να ενώσει όλους τους ασχολούμενους με την τέχνη της Τερψιχόρης, πέρα από πολιτικούς, πολιτισμικούς και ηθικούς φραγμούς.

Σε όλο τον κόσμο, τη μέρα αυτή,  σχολές χορού, χορευτικές ομάδες και άλλοι φορείς που έχουν αντικείμενό τους το χορό, οργανώνουν εκδηλώσεις και όλοι όσοι αγαπούν το χορό, γίνονται μια μεγάλη παρέα! Ξεχνάμε πολιτικές, κομματικές, φυλετικές , θρησκευτικές διακρίσεις και… μιλάμε με το σώμα… χορεύουμε με την ψυχή!

Ας χορέψουμε λοιπόν!!!

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για να περάσετε υπέροχα τη σημερινή μέρα!

Κι αφού χορέψαμε και διασκεδάσαμε ας μάθουμε και λίγες πληροφορίες για τα φυτά και τα λουλούδια.

Ας δούμε πρώτα από ποια μέρη αποτελείται το φυτό

και τι χρειάζεται το φυτό για να μεγαλώσει;

Και εδώ σας έχω ένα πολύ ωραίο βιντεάκι το οποίο δείχνει σε αργή κίνηση το μεγάλωμα του φυτού

Κι αφού κατανοήσαμε όλα αυτά μπορούμε να κάνουμε δυο εργασίες, μια κατασκευή και μερικά παζλ και βέβαια μπορούμε να φυτέψουμε κι εμείς σπόρους (φακές, φασόλια, καλαμπόκι) και να τους παρατηρούμε πως μεγαλώνουν κάθε μέρα!

γεια σου Απρίλη !!!