Ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Πρόσφατα κατατέθηκε στη Βουλή νομοσχέδιο για τον σχολικό εκφοβισμό και το bullying μετά από σχετική δημόσια διαβούλευση με στόχο μεταξύ άλλων την καταπολέμηση φαινομένων σχολικής βίας.

Στα πλαίσια του προγράμματος etwinning που υλοποιούμε στο σχολείο μας, δημιουργήσαμε την δική μας αφίσα ενάντια στην βία και τον εκφοβισμό.

Μάρτη Μάρτη μου καλέ…..

collage

Αποχαιρετήσαμε τον Χειμώνα με τις όμορφες Αμυγδαλιές μας.

Υποδεχθήκαμε τον Μάρτη με Χελιδονίσματα.

IMG 2658 IMG 2659 IMG 2661 IMG 2662

Από τη 1η ως τις 31 του Μάρτη, συνηθίζεται να φοριέται στον καρπό του χεριού ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον «Μάρτη» ή «Μαρτιά». Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, ο «Μάρτης» φοριέται κυρίως από τα παιδιά για να προστατεύει τα πρόσωπά τους από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν.

IMG 2664 IMG 2666

“Μάρτης είναι νάζια κάνει, πότε κλαίει πότε γελάει”, ζωγραφίσαμε τις δύο όψεις του.

IMG 2679 IMG 2681