Μιλάμε Ελληνικά τον Μάρτιο!

Το «Μιλάμε ελληνικά τον Μάρτιο» είναι μια φιλόδοξη πρωτοβουλία με στόχο την ενθάρρυνση της χρήσης της  γλώσσας μας σε όλη την ελληνική διασπορά.Καθ’ όλη τη διάρκεια του Μαρτίου καλούνται όσοι έχουν ελληνική καταγωγή να χρησιμοποιήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο τα ελληνικά στις καθημερινές τους δραστηριότητες. Απώτερος σκοπός να γνωρίσουν όλοι, έλληνες και μη, την αξία και τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας.

Το σχολείο μας, μέσω της ηλεκτρονικής αδελφοποίησης με το Αlphington Grammar School στη Μελβούρνη, συμμετέχει στην πρωτοβουλία με ένα video για την γλώσσα μας (Δείτε το video μας εδώ) αλλά και με μια ζωντανή  συνομιλία μέσω Skype μαθητών του σχολείου μας  με μαθητές του Alphington Grammar School στη Μελβούρνη, η οποία βιντεοσκοπήθηκε από κανάλι της Αυστραλιανής τηλεόρασης και τμήμα της προβλήθηκε στο πλαίσιο της καμπάνιας. Δείτε το βίντεο εδώ. Δείτε παρακάτω απόσπασμα από εφημερίδα της ομογένειας Μελβούρνης.

Υπεύθυνες δράσεις οι καθηγήτριες Κασκαντάμη Μ., Γαρδίκη Ι και Μεθοδίου Α..

neoskosmos