Πρώιμη κλινική διάγνωση σκολίωσης

Οι μαθητές της Α και Β τάξης συμμετείχαν σε έρευνα για τη σκολίωση, που διεξήχθη στον χώρο του σχολείου μας με στόχο την πρώιμη κλινική διάγνωση της πάθησης.  Κατά την εξέταση των μαθητών χρησιμοποιήθηκε η επαναστατική μέθοδος Formetic 4D, με την οποία καταγράφεται τρισδιάστατο μοντέλο της σπονδυλικής στήλης χωρίς ακτινοβολία και άμεση επαφή με το σώμα, καθώς ένα σκάνερ με κάμερα σαρώνει τρισδιάστατα το σώμα από απόσταση. Η απεικόνιση εμφανίζεται άμεσα στην οθόνη ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Το αποτέλεσμα της εξέτασης δόθηκε σε κάθε μαθητή σε έντυπη μορφή και σε dvd.

Επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας ήταν ο Δρ.  Π.Ν. Σμυρνής F.A.C.S., Χειρούργος Ορθοπαιδικός, τ. Διευθυντής Νοσοκομείου Κ.Α.Τ. με βασικό συνεργατή τον Δρ. Ν. Σεκούρη, Δ/ντή του Ορθοπεδικού Τμήματος του Ιατρικού Κέντρου Αθηνών. Την ευθύνη της εξέτασης με τη μέθοδο Formetic 4D είχε ο Τζατζαλιάρης Διονύσιος, Τεχνικός Ορθοπαιδκός,  Ειδικός Σπονδυλικής Στήλης, Μέλος της ISPO. Μέλος της ομάδας ήταν, επίσης, η Πετσετέ Δέσποινα, Απόφοιτος ΕΜΠ – Υποψήφια Διδάκτωρ του ΕΜΠ.

IMG_20160114_102552