Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Στο πλαίσο του εορτασμού της ημέρας “Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος“, στις 27 Ιανουαρίου, οι μαθητές της Β΄ και Γ’ Τάξης του σχολείου μας συζήτησαν και παρακολούθησαν video που δημιούργησαν ομάδες μαθητών Λυκείου σχετικά με το θέμα. Όπως αναφέρεται στο μήνυμα του υπουργού Παιδείας, Έρευνας κ΄Θρησκευμάτων για τη συγκεκριμένη ημέρα:

“Έχουμε χρέος να θυμόμαστε ότι το Ολοκαύτωμα δεν έγινε μόνο εξαιτίας όσων συμμετείχαν ενεργά σε αυτό, αλλά και εξαιτίας αυτών που το ανέχθηκαν, που στάθηκαν αδιάφοροι απέναντί του και στα μικρά εγκλήματα που το συνέθεσαν. (…) Σε μια εποχή που η ρητορική μίσους και ο φόβος απέναντι στη διαφορετικότητα μοιάζει να εξαπλώνεται στην κοινωνία μας, ας χρησιμοποιήσουμε τη σημερινή μέρα ως αφορμή για να επιβεβαιώσουμε για μια ακόμη φορά τις βασικές παραδοχές κάθε δημοκρατικής κοινωνίας: ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν θεμελιώδη και απαραβίαστα δικαιώματα που απορρέουν ακριβώς από την ιδιότητά τους ότι είναι άνθρωποι.”

Υπεύθυνη δράσης: κ. Ι. Γαρδίκη – Καθηγήτρια Πληροφορικής

IMG_20170127_121056