ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

Με την έναρξη της νέας  σχολικής  χρονιάς , καλωσορίζουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας στο σχολείο , τους ευχόμαστε να  ζήσουν χαρούμενες στιγμές και  να περάσουν  μια δημιουργική χρονιά.

Η καθυστερημένη   ενημέρωσή σας για την έναρξη και τη λειτουργία του σχολείου , οφείλεται στο γεγονός  ότι και εμείς περιμέναμε  διευκρινιστικές οδηγίες από το Υ.ΠΑΙ.Θ. ( όπως το ίδιο  είχε ανακοινώσει) για τη λειτουργία των δημοτικών σχολείων ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς . Η σχετική εγκύκλιος εκδόθηκε  χθες Τετάρτη , 9 Σεπτεμβρίου .

Η ασφαλής λειτουργία του  σχολείου μας  έχει θεμελιώδη σημασία για εμάς και όλο το προηγούμενο διάστημα έγιναν   οι απαραίτητες εργασίες καθαριότητας των χώρων όπως και η  αποψίλωση, απολύμανση και απεντόμωση από εξειδικευμένα συνεργεία,  ώστε να είμαστε έτοιμοι για το πρώτο κουδούνι της φετινής σχολικής χρονιάς το οποίο  θα χτυπήσει τη Δευτέρα , 14 Σεπτεμβρίου 2020  στις 10:30΄ π.μ. ( όχι νωρίτερα ) μέχρι τις 12:30 μ.μ. Η προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών, την πρώτη μέρα ,  θα γίνει με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων . Τα σχολικά λεωφορεία θα είναι στη διάθεσή μας  από Τρίτη , 15 Σεπτεμβρίου 2020  με σημείο επιβίβασης και αποβίβασης   την  Ελευθερίου Βενιζέλου , έξω από το παλιό μας  σχολείο.

• Την πρώτη μέρα λειτουργίας του σχολείου ( 10:30΄- 12:30΄ ) θα δοθούν οδηγίες στα παιδιά σχετικά με τα μέτρα προφύλαξης , θα πάρουν το προσωρινό πρόγραμμα, τα παγουρίνο  και τα βιβλία τους.

• Από Τρίτη , 15 Σεπτεμβρίου ξεκινά κανονικά το ωρολόγιο πρόγραμμα (  έναρξη  μαθημάτων  στις 08:15΄ και  λήξη στις 13:15΄).

• Για τη λειτουργία του  των  ολοήμερων τμημάτων θα υπάρξει το επόμενο διάστημα σχετική ανακοίνωση ( πόσα και ποια τμήματα θα λειτουργήσουν από Τρίτη , 15 Σεπτεμβρίου )

• Υπενθυμίζουμε ότι όλοι οι μαθητές και μαθήτριες, θα πρέπει  υποχρεωτικά να φορούν μάσκες κατά την είσοδο στο  σχολικό χώρο ( επειδή στα διαλείμματα θα μπορούν να βγάζουν τη μάσκα , θα ήταν φρόνιμο το κάθε παιδί να έχει μαζί του και ένα πλαστικό σακουλάκι για να την τοποθετεί μέσα ).

• Τα διαλείμματα έχουν αναπροσαρμοστεί σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. έτσι ώστε να μη βγαίνουν όλα τα παιδιά μαζί στον προαύλιο χώρο.

• . Σύσταση Τμημάτων –   Κατανομή  Τάξεων:
ΤΑΞΗ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕ86 Τζενάκη  Χρύσα
ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ  ΠΕ 91.01 Δρίβα  Ελένη

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες ,

Ζούμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση που δεν ξέρουμε πότε θα τελειώσει και τι επιπτώσεις θα αφήσει. Έχουμε υποχρέωση να συνεχίσουμε  τη ζωή μας κάτω από αυτές τις ειδικές συνθήκες ,  ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες των ειδικών  . Καλούμαστε όλοι ,  να συνεργαστούμε μεθοδικά και οργανωμένα, για να μπορέσουμε στο τέλος αυτής της παγκόσμιας κρίσης να απολαύσουμε  με τις λιγότερες απώλειες , τους καρπούς των προσπαθειών μας.

Καλή χρονιά, υγεία και δύναμη σε όλους μας

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΡΙΧΩΒΙΤΗΣ