Σχολείο

Σχολικό Έτος 2022-2023

Αθλητικές δραστηριότητες

Με το τέλος του σχολικού έτους διοργανώθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στο προαύλιο του σχολείου με τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων, τις οποίες οργάνωσε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας.

IMG 20230614 112551

IMG 20230614 114454

IMG 20230614 114545

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης “Τζιτζιμιτζιχοτζιριά” την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 και ώρα 9:00-10:45 στην Αίθουσα Τέχνης Κοζάνης.

“Η Τζιτζιμιτζιχοτζιριά μας μιλάει για το δικαίωμα που έχει ο καθένας μας στη διαφορετικότητα, για την αντιμετώπισή της από την κοινωνία, για την ευαισθησία απένατι στην ομορφιά, για την αξία της φιλίας και της αλληλεγγύης. Είναι ένα έργο πάνω στο ρόλο της ποίησης στη ζωή μας, μια παραβολή για τη σημασία και την αναγκαιότητα της τέχνης.” (Επιστολή ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης)

Συγκέντρωση τροφίμων

Το σχολείο μας, με την ευκαιρία των εορτών των Χριστουγέννων και θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε θέματα αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς, συγκέντρωσε και παρέδωσε στο Δήμο Κοζάνης τρόφιμα, τα οποία διανέμονται σε άπορους συμπολίτες μας.

07-12-2022

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης “Το πιο γλυκό ψωμί” την Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 9:00-10:00 στο Πολιτιστικό Κέντρο Κρόκου.

Το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ξεκίνησε από πέρυσι, λόγω της πανδημίας, το εγχείρημα να έρθει το θέατρο στο σχολείο.

Επειδή η Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας είναι πολύ μικρή, αλλά και για να ενισχύσουμε τη συνεργασία μας με τους τοπικούς φορείς, αποφασίσαμε να πάμε στο Πολιτιστικό Κέντρο.

Η παράσταση βασίζεται στο ομότιτλο λαϊκό παραμύθι και οι τρεις αφηγήτριες το ζωντάνεψαν με όχημα τη φωνή και το σώμα τους ενθουσιάζοντας τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Πριν και μετά την παρακολούθηση οι δασκάλες/δάσκαλοι συζήτησαν για το παραμύθι και την παράσταση με τους μαθητές και τις μαθήτριες, δίνοντας έμφαση στον εκπαιδευτικό ρόλο του θεάτρου.

Ευχαριστούμε τους συντελεστές της παράστασης και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Κρόκου “Ιωακείμ Λιούλιας” για τη φιλοξενία.

11-10-2022

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το σχολείο μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας και Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποίησε Δρόμο Υγείας-περπάτημα ως το εξωκλήσι του Αγίου Κωνσταντίνου και άλλες αθλητικές δραστηριότητες στο προαύλιο του σχολείου την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022.

IMG 2022 10

IMG 2022 14

IMG 2022 13

IMG 2022 8

30/09/2022

Σχολικό Έτος 2021-2022

Συγκέντρωση τροφίμων

Το σχολείο μας, με την ευκαιρία των εορτών των Χριστουγέννων και θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε θέματα αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς, συγκέντρωσε και παρέδωσε στο Δήμο Κοζάνης τρόφιμα για το συσσίτιο, το οποίο διανέμεται σε άπορους συμπολίτες μας.

12 2021α12 2021β13/12/2021