Δ’ τάξη

Σχολικό Έτος 2022-2023

Πρωτομαγιάτικα στεφάνια

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ’ και Δ’ τάξεων του σχολείου μας σχεδίασαν στο μάθημα της Πληροφορικής πρωτομαγιάτικα στεφάνια με τη βοήθεια λογισμικού.

Για να τα δείτε, κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εκπαιδευτική δράση

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση «Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων» με τις υπεύθυνες ιατρούς του Γενικού Νοσοκομείου Κοζάνης στο σχολείο μας.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων την Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022 επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Δάσος-Κιβωτός ζωής”.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τα Σέρβια και συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση “ΟΔΥΣΣΕΑΣ: Σχολικός εκφοβισμός” του Χαμόγελου του Παιδιού.

Δ1

Δ4

Σχολικό Έτος 2021-2022

6 Μαρτίου, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η βία στα σχολεία και ο ενδοσχολικός εκφοβισμός  είναι πλέον κοινωνικό πρόβλημα, μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη και συστηματική , επαναλαμβανόμενη βία με σκοπό την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές εντός και εκτός σχολείου.

Η τάξη μας αυτή τη μέρα είδε βιντεάκια και διάβασε παραμύθια για την βία και τον εκφοβισμό στο σχολείο.

Στη συνέχεια φτιάξαμε τα μπαλόνια της φιλίας και τα βραχιολάκια της καρδιάς.

βία 1 Δ

βία 2 Δ

Απόκριες

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης κατασκευάζουν αποκριάτικες χειροτεχνίες.

1 Δ

2 Δ

Μουσική: Χειμώνας

Η εκπαιδευτικός Μουσικής του σχολείου μας κ. Καραγκούνη Μάγδα δημιούργησε ένα βίντεο με ζωγραφιές των μαθητών και μαθητριών της Δ’ τάξης.

Τα παιδιά αποτυπώνουν στο χαρτί δυο διαφορετικά μουσικά έργα για τον Χειμώνα: “Ο Χειμώνας” του A. Vivaldi και “Το χιόνι που χορεύει “ του C. Debussy.

Για να δείτε το βίντεο ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο: