Nehemia Gateway

Τα τελευταία χρόνια στο Σχολείο μας κάνουμε μία προσπάθεια να δημιουργήσουμε μία αίθουσα snoezelen. Πρόκειται για έναν πολυαισθητηριακό χώρο κατάλληλο για την παροχή ερεθισμάτων με τέτοιο τρόπο, ώστε οι μαθητές μας να μπορούν να βιώσουν ευχάριστες αισθητηριακές προσλήψεις και ταυτόχρονα να έχουν και μη συνηθισμένα γι΄αυτούς βιώματα.  Στην προσπάθειά μας αυτή έχουν σταθεί δίπλα μας συμπολίτες μας και έχουν διοργανωθεί δύο εκδηλώσεις των οποίων τα έσοδα διατέθηκαν γι΄αυτόν τον σκοπό.

Δίπλα μας όμως βρίσκονται ακόμη και ιδρύματα του εξωτερικού.  Το φιλανθρωπικό ίδρυμα Nehemia Gateway, μέσω του Ιερού Καθίσματος της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος,  κατέθεσε στο λογαριασμό του Σχολείου ένα σεβαστό ποσό, με το οποίο ο στόχος μας έχει σχεδόν επιτευχθεί.