Δημοσιευμένο στην κατηγορία Λεπτή Κινητικότητα, Συντονισμός ματιού-χεριού, Φθινόπωρο

Καλό μου συννεφάκι…

Καλό μου συννεφάκι

σταμάτα και λιγάκι!

Μη βρέχεις άλλο πια,

μας έκανες παπιά!

Σε ένα μπλε χαρτί Α4 κολλήσαμε ένα λευκό συννεφάκι πάνω στο οποίο τα παιδιά κόλλησαν λευκούς δίσκους από βαμβάκι και στη συνέχεια κόλλησαν μπλε μπαλίτσες από γκοφρέ χαρτί, καθώς η βροχή άρχισε σιγά σιγά να πέφτει.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Λεπτή Κινητικότητα, Φθινόπωρο

Το Σύννεφο έφερε Βροχή

Βρισκόμαστε στα μέσα του Οκτώβρη και το τελευταίο διάστημα όλο και πιο συχνά τα σύννεφα μαζεύονται στον ουρανό, θυμίζοντας σε όλους πως το φθινόπωρο κατέφθασε. Ένα συννεφάκι λοιπόν ήρθε και στην τάξη μας και μας έφερε τη βροχή!

Τι χρειαστήκαμε :

• Σταγόνες από μπλε χαρτόνι κανσον
  • Σύννεφο από λευκό χαρτόνι κανσον
  • Κομμάτια από μπλε γλασέ χαρτί
  • Διαφημιστικά φυλλάδια ή εφημερίδες
  • Πετονιά

Πώς δουλέψαμε:

Αρχικά, κολλήσαμε τα μπλε κομμάτια από γλασέ χαρτί επάνω στις σταγόνες κι έπειτα τσαλακώσαμε τα φυλλάδια τα οποία κολλήσαμε επάνω στο συννεφάκι. Τέλος, η σταγόνα του κάθε παιδιού κρεμάστηκε με πετονιά από το συννεφάκι και πλέον η ομαδική εργασία μας διακοσμεί τον τοίχο της τάξης μας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Ζώα, Λεπτή Κινητικότητα

Ένας διαφορετικός Σκαντζόχοιρος

Ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια των παιδιών είναι ο Σκαντζόχοιρος με τα χρωματιστά «αγκαθάκια» και για το λόγο αυτό δημιουργήσαμε τα δικά μας σκαντζοχοιράκια με «αγκαθάκια» από χρωματιστά καλαμάκια.

Τι χρειαστήκαμε:

• Σκαντζοχοιράκια από καφέ χαρτόνι κανσον
  • Χρωματιστά καλαμάκια

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Ζώα, Λεπτή Κινητικότητα, Συντονισμός ματιού-χεριού

Μικρά χελωνάκια στην παρέα μας!

«Μια χελώνα στρουμπουλή

βγαίνει βόλτα στην αυλή

το καβούκι της σπιτάκι

κι όλο τρώει χορταράκι.»

4 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ζώων

Μικρά χελωνάκια ήρθαν στην παρέα μας κι εμείς φροντίσαμε να φτιάξουμε το καβούκι τους με φελλό. Τι χρειαστήκαμε:

• Τα χελωνάκια από χαρτόνι κανσον
  • Κομμάτια από φελλό
  • Κόλλα

Να σημειωθεί πως εάν θέλουμε να ανεβάσουμε λίγο το βαθμό δυσκολίας, μπορούμε να σημειώσουμε επάνω στο καβούκι πού θα κολληθεί ο φελλός.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Φθινόπωρο

Καλωσορίζουμε το Φθινόπωρο!

Τα σχολεία άνοιξαν και η όμορφη παρέα μας με μεγάλη χαρά καλωσορίζει το φθινόπωρο.

Αρχικά, φέραμε στην τάξη ένα κουτί γεμάτο με φύλλα δέντρων, τα οποία τα τρίψαμε με τα χεράκια μας και τα χρησιμοποιήσαμε στην εργασία μας. Πιο συγκεκριμένα, δόθηκε ένα χαρτί με σχεδιασμένο το περίγραμμα ενός κορμού δέντρου και μέσα σε αυτό κολλήσαμε τα τριμμένα φύλλα. Έπειτα,  κάναμε το αποτύπωμα της παλάμης με καφέ χρώμα για το σχηματισμό των κλαδιών και τέλος, κάναμε δαχτυλίτσες σε χρώμα κόκκινο, κίτρινο και πορτοκαλί για να δείξουμε τα φύλλα που πέφτουν.

Η όμορφη παρέα μας σας εύχεται Καλό Φθινόπωρο!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χωρίς κατηγορία

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ενημερωτικό υλικό σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Διαβάστε πατώντας πάνω στους παρακάτω συνδέσμους.

Ασφαλής εργασία εξ’ αποστάσεως

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Ανακοινώσεις

Νέα – ανακοινώσεις

Προσωρινή Απαγόρευση της Εκπαιδευτικής Λειτουργίας Όλων των Εκπαιδευτικών Δομών

Με Κοινή Υπουργική Απόφαση ΦΕΚ (783/10-03-202, Τέυχος Β’) αποφασίστηκε η επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, νηπιαγωγείων, σχολικών μονάδων, ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κέντρων ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων δημοσίων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού όλης της χώρας που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας για τις επόμενες 14 ημέρες και συγκεκριμένα για το χρονικό διάστημα από 11.03.2020 έως και 24.03.2020.

Το έκτακτο αυτό μέτρο λαμβάνεται για προληπτικούς λόγους, με στόχο τη μείωση της διασποράς του ιού στους πολίτες. Ακολουθεί η ΚΥΑ καθώς και οι οδηγίες που έχουν αποσταλεί από τον ΕΟΔΥ για παραμονή των παιδιών στο σπίτι, τις οποίες μπορείτε να τις διαβάσετε πατώντας τους παρακάτω συνδέσμους.

Οτιδήποτε νεότερο θα αναρτάται στο blog του Νηπιαγωγείου μας.

Παρακαλούμε πολύ στην τήρηση των οδηγιών και ευχόμαστε να ξεπεραστεί η πανδημία και να επιστρέψουμε όλοι υγιείς στο σχολείο μας και στην καθημερινότητά μας!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Απόκριες

Χαρταετός

Έτοιμος και ο χαρταετός μας για την Καθαρά Δευτέρα!

Σε λευκό χαρτί σχεδιάσαμε με διαφορετικά χρώματα τρίγωνα. Οι μαθητές στη συνέχεια ταύτισαν και κόλλησαν στην κάθε γραμμή κομμένα καλαμάκια του αντίστοιχου χρώματος.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Απόκριες

Μάσκες

Αποκριάτικες μάσκες με πολύχρωμα στολίδια – χαρτάκια , γκλίτερ, σερπαντίνες και κομφετί έφτιαξαν σήμερα οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου! Όλες είναι υπέροχες!