Καλωσήρθατε

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

1ο 10/Θ Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

Ανοίγουμε τις διαδικτυακές μας πόρτες και σας καλωσορίζουμε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας!

Ο Διευθυντής και το Προσωπικό του Σχολείου, σας προτείνουμε μια ξενάγηση σε έναν χώρο ειδικής αγωγής για να γνωρίσετε τους μαθητές μας και το έργο τους.

Με γνώμονα την διασύνδεση του Σχολείου με την Οικογένεια και την τοπική κοινωνία, στοχεύουμε σε ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον εποικοδομητικό και σύγχρονο σύμφωνο με τις επιταγές της Ένταξης. Με μεγάλη χαρά και προσμονή αναμένουμε η επικοινωνία μας να αποτελέσει δίαυλο έκφρασης, δημιουργικότητας και ουσιαστικής συνεργασίας. Η ανταλλαγή γνώσης και βιώματος καθιστά δυνατή την ένταξη των μαθητών, στο εκπαιδευτικό, κοινωνικό και επαγγελματικό πεδίο όπως επίσης την ισότιμη κοινωνική τους εξέλιξη.

Με τις εκπαιδευτικές μας δράσεις στοχεύουμε το ιστολόγιο αυτό, να αποτελέσει ένα βασικό υποστηρικτικό εργαλείο για την εκπαίδευση, την αρμονική ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών και στη βελτίωση των δυνατοτήτων και δεξιοτήτων τους.

Ώρα Ελλάδος

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ