1ο Ειδικό δημοτικό σχολείο Καλαμάτας

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας
Δεκέμβριος 22, 2017, 11:08 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας , η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας.

Οι μαθητές μας , τραγούδησαν , έπαιξαν θέατρο , στόλισαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο, πήραν τα δώρα τους από τον Άγιο Βασίλη και έλαβαν το θερμότερο χειροκρότημα του κοινού. Να σημειώσουμε πως στην εκδηλωσή μας ανάμεσα σε πλήθος φίλων , γονέων και εθελοντών του σχολείου μας, παρευρέθηκε εκπρόσωπος του σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μεσσηνίας , ο αντιδήμαρχος του Δήμου Καλαμάτας, κος Μπουζιάνης, ο προιστάμενος του ΚΕΔΔΥ Μεσσηνίας, κος Σαραβελάκης και εκπρόσωπος του 9ου Συντάγματος Πεζικού.Τέλος, στη γιορτή μας παρευρέθηκαν ο  πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων Καρέλια , κος Ξενογιάννης Δ. μαζί με το μέλος του Δ.Σ. ,κο Λύρα Π. , που μέσω του Αγίου Βασίλη τους προσέφεραν στα παιδιά μας τα δώρα που τα ίδια είχαν ζητήσει με γράμμα τους προς τον Άγιο. Τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Επίσκεψη στο ΚΕΦΙΑΠ
Δεκέμβριος 22, 2017, 10:39 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Επισκέψεις - Εκδρομές

Στο ΚΕΦΙΑΠ Καλαμάτας παρευρέθηκε το σχολείο μας, εν όψει των εορταστικών ημερών. Συναντήσαμε πολλούς παλιούς καλούς φίλους και η χορωδία του σχολείου μας τους τραγούδησε τα κάλαντα και άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Την επόμενη ημέρα , ομάδα μαθητών μας παρακολούθησε την Χριστουγεννιάτικη γιορτή του ΚΕΦΙΑΠ και καταχειροκρότησαν τους συμμετέχοντες.

Στολίσαμε το σχολείο μας
Δεκέμβριος 22, 2017, 9:46 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Εργασίες - Επισκευές

Τον εσωτερικό αλλά και τον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας στολίσαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί. Έκτός απο το αγαπημένο όλων χριστουγεννιάτικο δέντρο γεμίσαμε και τα δεντράκια της αυλής μας με ευχές και μηνύματα αγάπης. Και του χρόνου!!!

Χριστουγεννιάτικη βόλτα στην πλατεία
Δεκέμβριος 21, 2017, 9:42 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Επισκέψεις - Εκδρομές

Μια πολύ ευχάριστη βόλτα στο κέντρο της στολισμένης Καλαμάτας πραγματοποίησε ομάδα του σχολείου μας με τη βοήθεια του ηλιόλουστου καιρού. Διασχίσαμε την πλατεία , θαυμάσαμε και φωτογραφηθήκαμε κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο και καταλήξαμε στο χωριό του Αη Βασίλη. Μικροί και μεγάλοι το απολαύσαμε ιδιαιτέρως!

Η 120 ΠΕΑ στο σχολείο μας
Δεκέμβριος 21, 2017, 9:23 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Δωρεές

Για μία ακόμη φορά , η διοίκηση και το προσωπικό της 120 ΠΕΑ, έδειξαν πως η σκέψη τους είναι πάντα δίπλα μας. Επισκέφθηκαν το σχολείο μας , συνοδευόμενοι από τον Άγιο Βασίλη και προσέφεραν δώρα στους μαθήτες μας σκορπίζοντας χαμόγελα. Επιπλέον , προσέφεραν είδη πρώτης ανάγκης σε 17 οικογένειες μαθητών μας ευχόμενοι να μη λείψει σε κανέναν τίποτα από το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι.

Επίσκεψη από το 1ο Δημοτικό
Δεκέμβριος 21, 2017, 9:12 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Επισκέψεις - Εκδρομές

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας επισκέφθηκε το σχολείο μας εν όψει των γιορτινών ημερών. Οι μαθητές των  Γ1 και Γ2 τμημάτων συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους και υπό την καθοδήγηση της μουσικού τους , κυρίας Λουμίτη Παρασκευής , έψαλαν τα κάλαντα στους μαθητές του Ειδικού Σχολείου και έπειτα έκαναν από κοινού δράσεις . Τέλος , προσέφεραν σε όλους μας καραβάκια με ευχές , φτιαγμένα με πολλή αγάπη. Τους ευχαριστούμε !

Το δέντρο της αγάπης
Δεκέμβριος 18, 2017, 11:59 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Επισκέψεις - Εκδρομές

Το 22ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας επισκέφθηκε μια ομάδα 15 μαθητών του σχολείου μας, κάνοντας χρήση του αστικού λεωφορείου, προκειμένου να παρακολουθήσει ένα θεατρικό σκετς που είχαν ετοιμάσει εκεί οι μαθητές. ¨Το δέντρο της αγάπης¨, όπως ονομαζόταν το σκετσάκι που μας παρουσίασαν τα παιδιά μας έφερε όλους πιο κοντά και μας έδωσε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά.  Στο τέλος όλα τα παιδιά τραγούδησαν τα κάλαντα και έπαιξαν στην αυλή. Αποχαιρετιστήκαμε ανταλλάζοντας ευχές και δεχόμενοι όλοι μας από ένα μικρό γούρι για καλή χρονιά εκ μέρους των μαθητών του 22ου Δημοτικού Σχολείου. Τους ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη φιλοξενία τους.

Ελιά – Λάδι – Ιστορία – Αειφορία
Δεκέμβριος 11, 2017, 11:35 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Εκπαιδευτικά προγράμματα

Στα πλαίσια του προγράμματος »Ελιά – Λάδι – Ιστορία – Αειφορία», επισκεφθήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας, όπου οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την ιστορία της καλλιέργειας της ελιάς στη χώρα μας και θαύμασαν τις δημιουργίες μαθητών από άλλα σχολεία καθώς και τη μόνιμη έκθεση λαδιού ελιάς που λειτουργεί στο κέντρο.

Έπειτα , επισκεφθήκαμε το ελαιοτριβείο του κ. Καρβέλη και παρακολουθήσαμε όλη τη διαδικασία εξαγωγής του λαδιού. Ρίξαμε το δικό μας τσουβαλάκι με τις ελιές που είχαμε συλλέξει την προηγούμενη μέρα από την ελιά του σχολείου μας, διαδικασία που ενθουσίασε τους μαθητές μας καθώς παρήγαμε το δικό μας ελαιόλαδο. Ακολούθησε η δράση «ΣΧΟΛΑΤΣΙΟ» όπου οι μαθητές μας έκαναν προτάσεις και δημιούργησαν ένα υγιεινό κολατσιό με προϊόντα ελιάς.

Τέλος, επισκεφθήκαμε τη ‘’ΜΑΝΑ ΕΛΙΑ’’ , ένα υπεραιωνόβιο δέντρο ηλικίας 1743 χρόνων που βρίσκεται στο Ινστιτούτο Ελαίας.

Σοκολατόπιτα
Δεκέμβριος 8, 2017, 9:48 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Εκπαιδευτικά προγράμματα

Σοκολατόπιτα

Αυτή την εβδομάδα το μενού είχε σοκολατόπιτα με αχλάδι. Μια υπέροχη συνταγή , που εκτέλεσαν οι μικροί μας μαθητές υπό την καθοδήγηση του σεφ Ιωάννη Κατσιλιέρη και πραγματικά απόλαυσαν τη διαδικασία αλλά και το αποτέλεσμα!

Φυλλάδιο για την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία
Δεκέμβριος 5, 2017, 9:48 πμ