1ο Ειδικό δημοτικό σχολείο Καλαμάτας

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 45Η ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
Νοέμβριος 19, 2018, 10:29 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Γιορτές - Εκδηλώσεις

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018, οι μαθητές του σχολείου μας γιόρτασαν την 45η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Συγκεκριμένα , τραγούδησαν , απήγγειλαν ποιήματα και κατέθεσαν γαρύφαλλα στη μνήμη των παιδιών που έχασαν τη ζωή της κατά τη διάρκεια της εξέγερσης.

Ο ξεσηκωμός των φοιτητών ενάντια στη χούντα μπορεί να λειτουργήσει στους δύσκολους καιρούς που ζούμε ως πρότυπο, ως μάθημα δημοκρατίας και ασυμβίβαστου αγώνα για  την ελευθερία, την αλληλεγγύη, τη δικαιοσύνη, το δικαίωμα όλων μας να ζούμε ως άνθρωποι.

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου
Οκτώβριος 30, 2018, 9:39 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Με την καθιερωμένη παρέλαση στην Αριστομένους, παρουσία πλήθους κόσμου, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας καταχειροκροτήθηκε για άλλη μια χρονιά  »ανοίγοντας» τη μαθητική παρέλαση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Συγχαρητήρια στους μικρούς μας μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικους τους!

Η γιορτή του σχολείου μας για την 28η Οκτωβρίου
Οκτώβριος 30, 2018, 9:32 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Με μια πολύ όμορφη γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ , παρακολούθησαν στο σχολείο μας γονείς και φίλοι. Τα παιδιά, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, με την εκδήλωση να περιλαμβάνει μεταξύ άλλων ποιήματα, τραγούδια αλλά και ένα παιχνίδι ερωτοαπαντήσεων με εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Και του χρόνου !

Αιμοδοσία Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Οκτώβριος 30, 2018, 9:24 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Για άλλη μία φορά, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας διοργάνωσε εθελοντική αιμοδοσία στο κτήριο του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου, την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου.

Η Τράπεζα Αίματος του Συλλόγου λειτουργεί από το 2004 με τουλάχιστον 20 αιμοδοσίες στο ενεργητικό της και σε αυτήν συγκεντρώθηκαν 45 πολύτιμες φιάλες αίματος.

Η αιμοδοσία έγινε από το τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Καλαμάτας με την πολύτιμη βοήθεια των εθελοντριών του τομέα νοσηλευτικής του ΕΕΣ Καλαμάτας.

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς που προσήλθαν για να αιμοδοτήσουν, δίνοντας το καλύτερο παράδειγμα στους μαθητές τους.

«Ας κινηθούμε»
Οκτώβριος 8, 2018, 9:41 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που έχει θεσπιστεί από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων ως αναγνώριση της αξίας που έχει η άθληση και ο αθλητισμός ευρύτερα τόσο σε επίπεδο υγείας και ευεξίας όσο και ως ευχάριστη δραστηριότητα και πολύτιμη εμπειρία κοινωνικοποίησης και ομαδικότητας, το Σχολείο μας γιορτάζει τη συγκεκριμένη μέρα με το σύνθημα «Ας Κινηθούμε» Την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου, οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας φόρεσαν τα αθλητικά τους! Κεντρικός στόχος ήταν η ενεργοποίησή τους για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα.Μαθήτριες και μαθητές κάθε ηλικίας μαζί με τους δασκάλους τους πέρασαν όμορφες στιγμές, συνδυάζοντας ψυχαγωγία και άσκηση.

ΕΠΕΙΓΟΝ_Κλειστά τα σχολεία στις 28/09/2018
Σεπτέμβριος 27, 2018, 7:58 μμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ’ αρ.: 255633/27-09-2018 απόφαση του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου, όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα παραμείνουν προληπτικά κλειστές την Παρασκευή 28-09-2018, λόγω επικίνδυνων καιρικών φαινομένων.

Εθελοντές καθάρισαν την αυλή του σχολείου μας
Σεπτέμβριος 17, 2018, 10:05 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Εργασίες - Επισκευές

Με καθαρή αυλή και χωρίς κινδύνους υποδέχθηκε τους μαθητές του το σχολείο μας.

Οι εθελοντές που συγκεντρώθηκαν ύστερα από πρωτοβουλία του ΤΕΙ Πελοποννήσου, μόλις μια ημέρα πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς, έπιασαν σκούπες, ψαλίδες, αξίνες και σακούλες κι έκαναν το προαύλιο αγνώριστο.

Σύμφωνα με τον καθηγητή Εφαρμογών του ΤΕΙ Πελοποννήσου Αγγελο Δημητρακόπουλο, ύστερα από συνεννόηση με τον κοσμήτορα της σχολής, το Τμήμα Γεωπονίας προχώρησε στην υλοποίηση της πρωτοβουλίας, με τη συνεργασία όλων των επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στον χώρο του πρασίνου, με στόχο την ασφάλεια των μαθητών.

Τους ευχαριστούμε πολύ!

Αγιασμός στο Ειδικό σχολείο
Σεπτέμβριος 12, 2018, 9:09 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Διάφορα

Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς χτύπησε και στο σχολείο μας τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός παρουσία του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, Πάνο Πετρόπουλο. Ο κύριος Πετρόπουλος ευχήθηκε «υγεία σε όλους και όλες και δημιουργική δουλειά σε όλους τους τομείς.» Καλή μας αρχή!

Αγιασμός
Σεπτέμβριος 10, 2018, 9:21 μμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Τα νέα του σχολείου

Αγαπητοί γονείς ο αγιασμός της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στις 8:30 π.μ .Καλή σχολική χρονιά!

Γιορτή Λήξης Σχολικού Έτους
Ιούνιος 18, 2018, 11:44 πμ
από 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ | Κάτω από: Γιορτές - Εκδηλώσεις

Τη λήξη του σχολικού έτους γιορτάσαμε για μία ακόμη χρονιά με την παράσταση » Ο τζίτζικας και ο μέρμυγκας». Στο σχολείο μας παρευρέθησαν ο Περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, Πετρόπουλος Π. , ο οποίος απήυθυνε χαιρετισμό, ο Διευθυντής Α/θμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας , Οικονομόπουλος Δ., ο αντιδήμαρχος Καλαμάτας Μπουζιάνης Π. , η δημοτική σύμβουλος Οικονομάκου Μ., εκπρόσωποι φορέων της πόλης μας  καθώς και πλήθος γονέων και φίλων του σχολείου μας. Κοινό και μαθητές απόλαυσαν την παράσταση και έδωσαν ραντεβού για το Σεπτέμβριο. Καλό καλοκαίρι !!!

...