Χελιδονίσματα!

1η Μαρτίου σήμερα και μαθητές του 12ου Δημοτικού σχολείου Καλαμάτας ήρθαν και μας τραγούδησαν τα «χελιδονίσματα», τα κάλαντα της άνοιξης!

Με τις μελωδικές τους φωνές και τα χαμόγελά τους, μας έφεραν την άνοιξη!

Ευχαριστούμε πολύ!

Καλό Μήνα!!!

Εορτασμός Τσικνοπέμπτης!

Τηρώντας το έθιμο, την Τσικνοπέμπτη ντυθήκαμε με αποκριάτικα κοστούμια, φάγαμε σουβλάκια και λουκάνικα, χορέψαμε και διασκεδάσαμε με την καρδιά μας!

Και του χρόνου!

ΕΚΔΡΟΜΗ!!!

Την Πέμπτη 21/02 πήγαμε εκδρομή στο γήπεδο.
Απολαύσαμε τον περίπατο κάτω από τον ζεστό ήλιο, παίξαμε κυνηγητό και ποδόσφαιρο, τραγουδήσαμε και χορέψαμε κρατώντας το πολύχρωμο αερόστατο της κυρίας Χριστίνας!
Περάσαμε πολύ όμορφα και περιμένουμε πώς και πώς την επόμενη εκδρομή μας!

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Τα παιδιά με την καθοδήγηση και τη στήριξη των εκπαιδευτικών τους ετοίμασαν μια θεατρική παράσταση η οποία έλαβε το θερμότερο χειροκρότημα του κοινού. Επιπλέον , η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και έψαλλε τα κάλαντα. Τέλος, ο Άγιος Βασίλης μοίρασε τα δώρα που του  είχαν ζητήσει τα παιδιά με τη συνδρομή του σωματείου των εργαζομένων της καπνοβιομηχανίας Καρέλια. Και του Χρόνου!