Σποράκι μικρό είμαι κι εγώ…

Φεβ 201629

Σποράκι μικρό είμαι εγώ.
Στο χώμα κοιμάμαι
Για λίγο καιρό,
Το φως με ζεσταίνει
Και πίνω νερό.

Ριζούλες θα βγάλω
Τον ήλιο θα δω,
Κοτσάνι θ’ απλώσω,
Θα έχω βλαστό.
Με πράσινα φύλλα
Κομψά θα ντυθώ
Και φίνα λουλούδια
Παντού θα σκορπώ.

Καρπούς θα μοιράσω
Με χίλιους χυμούς,
Σποράκια θα έχουν
Στο χώμα να μπουν

Melitzana05FytemaSporeio

Όλοι γνωρίζουμε ότι  η φύση είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας.

Με πολύ αγάπη θελήσαμε σήμερα να δείξουμε στα παιδιά μας,  με βιωματικό τρόπο, την δύναμή της και την αξία της. Με τη βοήθεια και την εθελοντική προσφορά της κυρίας Ζαχαρογιάννη,μιλήσαμε  στην Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄τάξη για τη σπορά, φύτεμα και τη φροντίδα των φυτών. Επίσης κάθε παιδί φύτεψε το καθένα το δικό του σποράκι σε μικρά γλαστράκια.
Στόχο μας κάθε παιδί να φροντίζει το φυτό του, να παρακολουθήσει το μεγάλωμά του και να έχει στο τέλος της χρονιάς το δικό του φυτό.

Με απώτερο σκοπό την καλλιέργεια σεβασμού προς το φυσικό περιβάλλον.

Φεβρουάριος 2016
« Ιαν   Μαρ »