Διδακτική επίσκεψη Β΄ τάξης στο Μουσείο Κίτσου Μακρή

Φεβ 201625

Το λαογραφικό Μουσείο Κίτσου Μακρή επισκέφτηκε σήμερα 23/2 η Β΄τάξη. Το μουσείο στεγάζεται στο διώροφο σπίτι του λαογράφου που βρίσκεται στην περιοχή του Αναύρου και το οποίο δώρισε το 1989 η σύζυγός του στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (είναι και ο φορέας λειτουργίας του).Περιλαμβάνει τη λαογραφική συλλογή του, τη βιβλιοθήκη του, που αποτελείται από 4.000 τόμους βιβλίων και το αρχείο του, με 2.500 διαφάνειες και 4.000 φωτογραφίες, σε πολλές από τις οποίες απεικονίζονται θησαυροί της λαϊκής μας παράδοσης που δεν σώζονται σήμερα.
Η λαογραφική συλλογή περιλαμβάνει τα περί τα 560 αντικείμενα λαϊκής τέχνης τα οποία προέρχονται κυρίως από την περιοχή του Πηλίου και χρονολογούνται στον 18ο και στον 19ο αιώνα. Από τα σημαντικότερα επίσης εκθέματα της συλλογής είναι και 25 έργα του ζωγράφου Θεόφιλου Χατζημιχαήλ, που έζησε στην περιοχή της Μαγνησίας από τα τέλη του περασμένου αιώνα ως το 1927, που έφυγε οριστικά για την πατρίδα του, την Μυτιλήνη.
Η επιθυμία του Κίτσου Μακρή και η αξιέπαινη απόφαση της οικογενείας του να δωρίσουν την πλούσια λαογραφική συλλογή, τη βιβλιοθήκη και το αρχείο μαζί με το σπίτι τους στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, καλύπτει ένα μεγάλο κενό της πόλης μας στον τομέα της προσέγγισης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

makris1

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν πολλά για τη λαϊκή μας παράδοση.

Φεβρουάριος 2016
« Ιαν   Μαρ »