Η Ολυμπιακή Παιδεία είναι ένα παιδαγωγικό πρόγραμμα στο πλαίσιο του οποίου προωθούνται αξίες και αποκτώνται γνώσεις, εμπειρίες και δεξιότητες που πηγάζουν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και την Αθλητική Παράδοση και έχουν ως σκοπό τη σωματική, ψυχική και πνευματική καλλιέργεια των μαθητών και τη δημιουργία στάσεων και συμπεριφορών κοινωνικά αποδεκτών. Το Υπουργείο παιδείας πρότεινε η εβδομάδα που διανύουμε να αφιερωθεί…Συνέχεια ανάγνωσης Πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας
Μήνας: Απρίλιος 2024
Με Τεχνητή Νοημοσύνη Δημιουργούμε Τη Δική Μας Χρονομηχανή
Οι μαθητές της Ε1 τάξης μας ταξιδεύουν στο χρόνο με χρονομηχανές μαγικές και εμείς μαζί τους, χαρούμενοι συνοδοιπόροι, απολαμβάνουμε τις δημιουργίες τους. Μέσα από τη δουλειά τους βλέπουμε πως ένα μάθημα Γλώσσας μπορεί να μεταμορφωθεί με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης σε κάτι μαγικό. Χρησιμοποιώντας ένα θέμα προσιτό στα παιδιά, με τον τίτλο ¨Ταξιδεύοντας με μια χρονομηχανή”…Συνέχεια ανάγνωσης Με Τεχνητή Νοημοσύνη Δημιουργούμε Τη Δική Μας Χρονομηχανή
Ημέρα Της Γης
Ημέρα Γης σήμερα στο σχολείο μας και η E1 τάξη δημιουργώντας μια αφίσα επισκέφτηκε το γραφείο της διεύθυνσης μοιράζοντας προβληματισμούς. Εσείς αλήθεια σε τι κόσμο θέλετε να ζείτε; Μήπως να αναθεωρήσετε τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεστε τα πράγματα; Μήπως επιβάλλεται να σταματήσετε να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλο σας και να αναλάβετε τις ευθύνες σας; Ώρα για δράση…Συνέχεια ανάγνωσης Ημέρα Της Γης
Άσκηση Σεισμικής Ετοιμότητας
Άσκηση σεισμικής ετοιμότητας σήμερα με την στήριξη της Ευαγγελίας και της Ελευθερίας… Οι φιλοξενούμενες εθελοντριες της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων παρουσίασαν στα παιδιά τον ρόλο του εθελοντή και τους μίλησαν για την προστασία τους από τους σεισμούς. Η δράση ολοκληρώθηκε με την άσκηση σεισμού με τη συμμετοχή όλων των τάξεων η οποία στέφθηκε με επιτυχία.
Επίσκεψη Στα “Ηλιοτρόπια”
Ηλιοτροπια ΣΥΝ .Π.Ε ΒΟΛΟΣ ένας χώρος γεμάτος αγάπη και δημιουργικότητα. Με φιλόξενους ανθρώπους και υπέροχο περιβάλλον υποδέχτηκε τους μαθητές της Δ τάξης την προηγούμενη Τρίτη. Ήλιος , φύση , βότανα υπέροχα γατούλια και φανταστικά γλυπτά. Τα παιδιά μας γύρισαν ενθουσιασμένα στο σχολείο. Φύτεψαν βότανα απόλαυσαν τον ήλιο και ενθουσιάστηκαν με τους εργαζόμενους στη δομή που τους χαρακτήρισαν…Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη Στα “Ηλιοτρόπια”
Ημέρα Αδέσποτων Ζώων – 4 Απριλίου
Ημέρα αδέσποτων ζώων προχθές και άλλη μία εγκύκλιος ήρθε για να τη γιορτάσουμε στα σχολεία μας. Βέβαια εμείς σαν σχολείο έχουμε φροντίσει από καιρό να δείξουμε στους μαθητές μας ότι τα δικαιώματα είναι για όλους. Πιστεύουμε ότι τα ζώα δεν διαφέρουν στις ανάγκες από τους ανθρώπους και πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι όταν τα επιλέγουμε για…Συνέχεια ανάγνωσης Ημέρα Αδέσποτων Ζώων – 4 Απριλίου
Συνεχίζονται Οι Δράσεις Για Την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
Η μέρα παιδικού βιβλίου πέρασε αλλά η αγάπη μας για αυτό συνεχίζει να δυναμώνει…Οι δράσεις των τάξεων συνεχίζονται και τα παιδιά δημιουργούν με την καθοδήγηση των δασκάλων τους. Το παραμικρό ερέθισμα αξιοποιείται και η φαντασία των μαθητών παίρνει μορφή . Οι μαθητές γίνονται ποιητές στο μάθημα των Αγγλικών, προτείνουν βιβλία και παράγουν οι ίδιοι κείμενα αντλώντας…Συνέχεια ανάγνωσης Συνεχίζονται Οι Δράσεις Για Την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
Ένας Μικρός Πρίγκιπας μπορεί….. να μας κάνει να ονειρευτούμε!! να μας ταξιδέψει σε πλανήτες μακρινούς!! να μας γνωρίσει κόσμους μοναδικούς!! Ευχαριστούμε την ομάδα του Μικρού Πρίγκιπα (κ. Ευαγγέλου Ιωάννα, κ.Γιάννης Μύτιλης, κ. Μαριάννα Κώστα, κ. Λευτέρης Μουράβας) και όλους όσους υποστήριξαν το εγχείρημα για τις μοναδικές στιγμές που μας χάρισαν με αφορμή την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ…Συνέχεια ανάγνωσης 2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου