ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΗ

Μαΐ 20199

Σήμερα είχαμε μια ενημέρωση από τις Νοσηλεύτριες του ΤΟΜΥ Αγριάς για το αναπαραγωγικό σύστημα. Μας μίλησαν για τις αλλαγές που γίνονται στο σώμα μας καθώς μεγαλώνουμε και για την ατομική υγιεινή. Ακόμη μας εξήγησαν τι είναι η ακμή και πως την αντιμετωπίζουμε , αλλά και για τις ορμόνες που επηρεάζουν την συναισθηματική μας κατάσταση.
ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ

ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Απρ 201915

Διασχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου σήμερα και η ομάδα της Στ΄ τάξης του σχολείου μας κατέκτησε την 1η θέση στον όμιλό της.
Ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας για όλους. Παρ’ όλη τη βροχή και το κρύο οι μαθητές μας δεν πτοήθηκαν, αγωνίστηκαν με ήθος και συνέπεια και κατάφεραν το καλύτερο.
Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον γυμναστή μας κ.Γιάννη Δημαρέλο.

Let’s do it greece

Απρ 20197

Let’s do it …..greece και εβδομάδα εθελοντισμού κι εμείς όλοι αποφασίσαμε να ομορφύνουμε τον χώρο που τα παιδιά μας ζουν, δημιουργούν , μαθαίνουν , χαλαρώνουν.
Γονείς , παιδιά και εκπαιδευτικοί έγιναν μια αγκαλιά και γέμισαν χρώματα και μυρωδιές την αυλή μας. Πολύτιμοι συνεργάτες μας ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του 1ου Δ.Σ Αγριάς και ο αντιδήμαρχος περιβάλλοντος και πρασίνου κ. Μαλαματίνης.
Σας ευχαριστούμε πολύ!!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 20194

Στις 2 Απριλίου ημέρα παιδικού βιβλίου οι Α’και Β’ τάξη είχαν τη χαρά να ακούσουν την κ. Μαρία Αρφέ συγγραφέα να μιλά για ένα από τα βιβλία της»O Νικολάκης και το αυγό». Στη συνέχεια τα παιδιά έβαψαν αυγά και τους εντυπωσίασε όταν είδαν την κυρία να αδειάζει ένα αυγό από τον κρόκο και το ασπράδι. Μετά η Β’ τάξη παρουσίασε την Τενεκεδούπολη σε κουκλοθέατρο και το παρακολούθησαν οι Α’ και Γ’ τάξη.. Τέλος η Β’ τάξη ζωγράφισε το εξώφυλλο του αγαπημένου της βιβλίου.

Β’ ΤΑΞΗ

Ημέρα παιδικού βιβλίου

Απρ 20193

Χτες 2 Απριλίου 2019 ήταν ημέρα παιδικού βιβλίου. Ήρθε στο σχολείο μας η συγγραφέας Ελένη Λαμπράκη. Μας μίλησε για το βιβλίο της «Το ταξίδι της Νεφέλης», που εμπνεύστηκε από τον αρχαιολογικό χώρο του Διμηνίου.
Μας είπε πως ζούσαν οι άνθρωποι την εποχή εκείνη και έπειτα της κάναμε διάφορες ερωτήσεις. Στη συνέχεια ζωγραφίσαμε και φτιάξαμε ένα αδράχτι.
Ήταν μια ωραία εμπειρία η συνάντηση με την κυρία Λαμπράκη.
Δ’ ΤΑΞΗ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 20192

Σήμερα είναι η μέρα παιδικού βιβλίου και στο σχολείο μας κάναμε κάποιες σχετικές δράσεις.
Το πρώτο δίωρο η κυρία Άννα μας αφηγήθηκε κάποιες ιστορίες του Αργεντίνου Χόρχε Μπουκάι και τις συζητήσαμε.
Μετά γνωρίσαμε και συζητήσαμε μέσω SKYPE με τον συγγραφέα κ. Μάγο. Του κάναμε πολλές ερωτήσεις που έχουν σχέση μ’ αυτόν και τα βιβλία του ,αλλά μιλήσαμε και γενικότερα για την αξία των βιβλίων.
Οι ομάδες ανάγνωσης που είχαμε φτιάξει, πήγαν στη συνέχεια στις άλλες τάξεις. Μίλησαν για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, που σαν σήμερα γεννήθηκε, και διάβασαν στα παιδιά ένα δικό του παραμύθι.
Τέλος, επισκεφθήκαμε την βιβλιοθήκη του σχολείου μας για να ξεφυλλίσουμε και να διαβάσουμε και μεις κάποια βιβλία.
Πραγματικά η σημερινή μέρα ήταν πολύ διαφορετική και ενδιαφέρουσα!!!!!!!!!!!!!!
ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ

25 Μαρτίου 1821

Μαρ 201926

Ο Κωνσταντίνος Κανάρης ήταν σπουδαίος πολεμιστής στην Ελληνική Επανάσταση του 1821.Αρχικά το όνομά του ήταν «Κανάριος» και τελικά έγινε Κανάρης. Από τους πρώτους μήνες ο Κανάρης ξεχώρισε για το θάρρος του και την αποφασιστικότητά του, ενώ κατόπιν εντάχθηκε στα πυρπολικά. Ο Κανάρης φημίζεται πιο πολύ για την επίθεση που έκανε στην Χίο όπου σε μια φρεγάτα περίπου σκότωσε περίπου 2000 Τούρκους ναυτικούς.

ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΑΒΙΤΙΔΗΣ

Τα μάτια σου δεκατέσσερα

Μαρ 201921

Σήμερα επισκέφθηκαν το σχολείο μας δυο κυρίες, εκπρόσωποι του ΤΟΜΥ Αγριάς. Μας μίλησαν για τα μάτια και μας είπαν πώς να τα προστατεύουμε.
Μας εξήγησαν για τους ιούς και τα βακτήρια που απειλούν τα μάτια μας και πως αυτοί μεταφέρονται. Ακόμη, μας έδειξαν πως πρέπει να καθόμαστε μπροστά σε κάποια οθόνη και σε πόση απόσταση. Τέλος μας είπαν να τρώμε φρούτα και λαχανικά επειδή κάνουν καλό στα μάτια.
Αυτό που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν ότι δεν πρέπει να παίρνουμε γυαλιά από πλανόδιους, γιατί δεν προστατεύουν τα μάτια μας στην πραγματικότητα, αφού δεν είναι τα κατάλληλα για μας και δεν μας τα έχει δώσει κάποιος ειδικός.
Από αυτή την επίσκεψη πήραμε ένα μάθημα για τις καθημερινές μας συνήθειες!!!!!
Έκτη τάξη

ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΑΓΡΙΑΣ

Μαρ 201918

Σήμερα η Δ΄, η Ε΄ και η Στ΄ τάξη πήγαν για πεζοπορία με τον κύριο Νίκο Μαγγίτση και την κυρία Σόνια. Στην αρχή ανεβήκαμε μέχρι το γήπεδο του Θησέα και έπειτα πήραμε ένα μονοπάτι που οδηγούσε στην Ανεμούτσα. Μετά από μισή ώρα περπάτημα κάναμε ένα διάλειμμα δέκα λεπτών στις σκιές των δέντρων και συνεχίσαμε. Περπατήσαμε μέσα στην καταπράσινη φύση και απολαύσαμε το ανοιξιάτικο τοπίο.
Ήταν μια πολύ ωραία εκδρομή και ελπίζουμε όλοι να την επαναλάβουμε.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Μαρ 201917

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 η Στ΄ και η Δ΄ τάξη επισκέφτηκε τον σύλλογο ξιφασκίας Βόλου. Το μάθημα το κάναμε με τον κύριο Γιάννη. Στην αρχή μας έδειξε λίγα βιντεάκια και μετά αρχίσαμε να το εφαρμόζουμε στην πράξη. Πιστεύω πως ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη και ελπίζω να ξαναπάμε.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

« Παλιότερα άρθρα