Επιτυχής ολοκλήρωση της Εικαστικής έκθεσης “Μαγειρεύοντας με τα χρώματα“

Έκθεση ζωγραφικής

Οι μικροί και οι μεγάλοι επισκέπτες που βρέθηκαν  στην έκθεση ζωγραφικής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Νικολάου με θέμα “Μαγειρεύοντας με τα χρώματα“,  από 1η -4η Ιουνίου, σίγουρα μαγεύτηκαν από τις καλλιτεχνικές δημιουργίες των μικρών μαθητών/τριών.  Ο χώρος του Ειρηνοδικείου γέμισε με υπέροχα και ζωντανά χρώματα.

Πηγή έμπνευσης αποτέλεσαν τα έργα  του Τζουζέπε Αρτσιμπόλντο. Ιταλός ζωγράφος περισσότερο γνωστός για τη δημιουργία φανταστικών πορτραίτων αποτελούμενων εξ ολοκλήρου από αντικείμενα όπως φρούτα, λαχανικά, λουλούδια, ψάρια κ.α.

Όπως περιγράφει και η εικαστικός κ. Ράνια Αφεντούλη: ”Τα παιδιά παρατήρησαν  τους πίνακές του και εμπνευστήκαν από εκείνους. Δημιούργησαν τα δικά τους πορτραίτα με υλικά από την κουζίνα του σπιτιού τους . Αυτό ήταν μόνο η αρχή. Εργαστήκαμε με διάφορα είδη τροφίμων, διάφορα υλικά, εργαλεία  και τεχνικές ώστε να συνθέσουμε την μικρή μας αγορά, από εικαστικά έργα.”

Στην έκθεση μπορούσε να συναντήσει κανείς από μανάβικο, ιχθυοπωλείο μέχρι και εστιατόρια από διάφορα μέρη του κόσμου.

Την έκθεση επισκέφτηκαν πολλά τμήματα των σχολείων της πόλης μας τις πρωινές ώρες της Δευτέρας και της Τρίτης.

Πέρα από τα έργα των μαθητών/τριών, σημαντικό ρόλο έπαιξε και το στήσιμο της έκθεσης, το οποίο πραγματικά αναδείκνυε τις καλλιτεχνικές δημιουργίες. Το ταλέντο και το μεράκι της κ. Ράνιας Αφεντούλη οδήγησαν σε ένα άρτιο αποτέλεσμα.  Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

Επιπρόσθετα, η κ. Αφεντούλη θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά τους μαθητές/τριες του σχολείου για την ανταπόκρισή τους στη δημιουργία των έργων, αλλά και ιδιαιτέρως τους εκπαιδευτικούς: Κλειώ Τζουμερκιώτη, Μαρία Τζουανάκη, Μαίρη Μακαριάδου, Ολυμπία Δημακίδου, Σοφία Παγκάλου, Κων/νος Ζάχος, Βασίλης Βογαζιανός και Ζήνα Πλατάκη (2ο Δημοτικό σχολείο), Γεωργία Κουσίδου (3ο Δημοτικό σχολείο), καθώς και τη μητέρα μαθητή του σχολείου, κ. Ιωάννα Στούπα,  για τη βοήθεια στο στήσιμο της έκθεσης.

Ευχόμαστε να υπάρξουν πολλά ακόμα όμορφα έργα τέχνης στην μαθητική πορεία των μαθητών/τριών!