Αρχική » Ευρωπαϊκά Προγράμματα

Ευρωπαϊκά Προγράμματα

Το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning.

Το σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2023-2024 συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Έργο E-twinning “Meet Myself, my place, my school and traditions”, μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Λιβαδερού Κοζάνης, το Δημοτικό Σχολείο Κεφαλαρίου και σχολεία από την Τουρκία, την Ισπανία, τη Σερβία, τη Ρουμανία και την Πολωνία.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές του σχολείου έγραψαν κείμενα στην Αγγλική γλώσσα μέσα από τα οποία παρουσίασαν τον εαυτό τους, την καθημερινότητά τους, το σχολείο τους και γενικότερα τον τόπο τους και τα έθιμά του. Επίσης, ανέβασαν φωτογραφίες και έκαναν ερωτήσεις και δημοσκοπήσεις με τους μαθητές των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Συγκεκριμένα, στην πλατφόρμα TwinSpace δημιουργήθηκαν οι παρακάτω ενότητες (Pages):

This is my school, This is my place, A Day in my Life, A poll: My favourite sport, What I do in my free time, My dream job, My favourite football Player, My favourite football team, My pet, A school trip to Athens, My favourite school subject, Christmas Cards-Letters to Santa, New year cards, A christmas visit to University, Meet our Christmas-New Year traditions, How I spent my Christmas/New Year holidays, OUR MEETINGS, Wishing to my Valentine, Carnival Time!!, International Women’s Day, Easter Time!!, End of the school year celebrations.

Ευχαριστούμε τους μαθητές που συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο πρόγραμμα, τους γονείς που συναίνεσαν στη συμμετοχή των μαθητών, καθώς και τον Διευθυντή του σχολείου μας ο οποίος υποστήριξε με θέρμη την όλη προσπάθεια.

Συνδουκά Ελένη

Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας

THIS IS ME:TwinSpace This is meTWINBOARD MEET MYSELF:

Twinboard meet myself

MY SCHOOL TWINBOARD:

My school TwinboardPADLET – EASTER TIME:

Μετάβαση στο padlet.com

PADLET – CARNIVAL TIME:

Μετάβαση στο padlet.com

YOUTUBE – MEET MY PLACE AND MY SCHOOL:

YOUTUBE – THIS IS ME:

YOUTUBE – A DAY IN MY LIFE:

Ιούλιος 2024

29/7/1014: Η μάχη στο Κλειδί: Ο Βασίλειος Β ο Βουλγαροκτόνος και ο στρατηγός του Νικηφόρος Ξιφίας, μόνο συντρίβουν τον τσάρο των Βουλγάρων Σαμουήλ.