Αρχική » Το Σχολείο μας » Κτιριακή υποδομή και εξοπλισμός

Κτιριακή υποδομή και εξοπλισμός

Το Πρότυπο Βιοκλιματικό Σχολικό Συγκρότημα λειτούργησε πρώτη φορά το σχολικό έτος 2017-18.  Στο κτιριακό συγκρότημα υπάρχει νηπιαγωγείο και δημοτικό. Ο χώρος που χρησιμοποιεί το δημοτικό σχολείο χωρίζεται σε τρεις στάθμες.

Στην Β’ Στάθμη λειτουργούν 6 Αίθουσες Διδασκαλίας, η Τραπεζαρία, όπου σιτίζονται οι μαθητές που φοιτούν στο ολοήμερο τμήμα, και η Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων.

Στη Γ’ στάθμη λειτουργούν 5 Αίθουσες Διδασκαλίας. Επίσης λειτουργούν, Αίθουσα Μουσικής, Αίθουσα Εικαστικών, Αίθουσα Ξένων Γλωσσών και Αίθουσα για το Τμήμα Ένταξης.

Στη Δ’ στάθμη λειτουργεί το Εργαστήριο Πληροφορικής, το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, η Βιβλιοθήκη και η Αίθουσα για το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.

Στη Β’ στάθμη, επίσης, λειτουργούν δύο γραφεία για τον διευθυντή και τον υποδιευθυντή, ένα γραφείο εκπαιδευτικών, ένα ιατρείο και το γραφείο Ψυχολόγου και ενημέρωσης Γονέων.

Εξοπλισμός:

Το εργαστήριο πληροφορικής διαθέτει σχετικά σύγχρονο εξοπλισμό, που αποτελείται από δέκα(10) Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και δύο (2) εκτυπωτές.

Στη βιβλιοθήκη και στην αίθουσα διδασκαλίας, όπου γίνεται και η ενισχυτική διδασκαλία, υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα διαδραστικού πίνακα με φορητό υπολογιστή και κατάλληλο projector.

27/4/1941: Αυτοκτονεί η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάληψη της Αθήνας από τους Γερμανούς.
Ήταν η πρώτη συγγραφέας που έγραψε παιδικά βιβλία στη δημοτική γλώσσα. Μερικά από αυτά είναι: Ο Μάγκας, Τρελαντώνης, Στα μυστικά του βάλτου.