Ζωγραφίζοντας Σχολικά Κτίρια Urbanact

Σεπ 20198

Καλλιτεχνική παρέμβαση έκανε η urban act στο σχολείο μας και εντυπωσιαστήκαμε από τη μορφή που πήρε!!! Το θέμα της τοιχογραφίας είναι εμπνευσμένο από τα χρώματα των στοιχείων της φύσης, δηλ. της γης, της θάλασσας και της φωτιάς.

Η UrbanAct έχει σαν στόχο να παρέμβει εικαστικά στο αστικό τοπίο με την δημιουργία υπαίθριων τοιχογραφιών.Μέλημά τους η παρέμβαση στο δημόσιο χώρο, όχι για να “κουκουλώσουν την ασχήμια, αλλά για να αποτυπώσουν το λόγο τους και να αναπτύξουν τις αισθήσεις και την φαντασία τους. Να επιτεθούν στο γκρίζο, ουδέτερο και χρωματικά ομοιόμορφο σχολικό περιβάλλον που αντιπαλεύει οτιδήποτε διαφορετικό και πρωτότυπο, να δώσουν μια αφορμή σε όλο τον κόσμο να δει τα πράγματα από μια άλλη οπτική γωνία και στους μαθητές στους δασκάλους και τους γονείς την αφορμή να διεκδικήσουν έναν άλλο χώρο σκέψης και ζωής.

Πηγή http://www.exostispress.gr/Article/UrbanAct-zografizontas-sxolika-ktiria#ixzz5yxprDlcS

Πηγή http://www.exostispress.gr/Article/UrbanAct-zografizontas-sxolika-ktiria#ixzz5yxpj1xPb

Σεπτέμβριος 2019

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.