Comenius Project:Music And Dance Colour Our Lives

Το 15ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου  συμμετέχει σε πρόγραμμμα Comenius με τίτλο Η Μουσική Και Ο Χορός Χρωματίζουν Τις Ζωές Μας-Μusic And Dance Colour Our Lives για τα σχολικά έτη 2011-2013.Το πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο από την Ευρωπαική Ένωση και συντονίζεται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.

Τα κράτη που μετέχουν στο πρόγραμμα είναι η Πολωνία, η Ιταλία, η Ισπανία, η Ουγγαρία και το Ηνωμένο Βασίλειο με το σχολείο της Πολωνίας σε συντονιστικό ρόλο.Στόχος του προγράμματος  είναι  η γνωριμία των μαθητών μας με την πολιτιστική μας κληρονομιά, τις παραδόσεις και τα έθιμα του τόπου μας.Επιπλέον οι μαθητές μας θα μπορούν να εξασκηθούν στα  αγγλικά, στη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή για να επικοινωνήσουν με τους συνομήλικους τους σε άλλα κράτη  ,να  ανταλλάξουν ιδέες και να έρθουν σε επαφή με διαφορετικό τρόπο ζωής.

Για περισσότερες πληροφορίες

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη