COMENIUS 4 SPAIN

4th visit in Spain

The  second  year  of  the   project  started in  Spain,in  a  small  town  near  Madrid, Horchajo  de  Santiago. Our  English  teacher, Eleni  Tzintzidou  went  there, along  with  Georgia  Kouvata. We  stayed  in  a very  little  hotel where  the  the  owner  played  many  spanish  songs  with  his  guitar.We  excanged  cds  with  kids’  songs.We visited  the  school, Madrid  and  Cuenca  famous  for  its  castles  and  abbeys  from  Medieval  years. We  visited   museums  and  had  the  opportunity  to  see El  Creco’s  paintings  and  learn  more  about  Don  Quichote.

4η επίσκεψη στην Ισπανία

Στις  15  Οκτωβρίου 2012  άρχισε  για  μας  το  πρώτο  ταξίδι  του  δεύτερου  και  τελευταίου  χρόνου  του  προγράμματος  μας.Αυτή  τη  φορά  ταξιδέψαμε  σ ‘ένα  μικρό  ξενοδοχείο  πολύ  κοντά  στο  σχολείο,  όπου  ο  ιδιοκτήτης   του, μουσικός , τραγούδησε  για  μας  αγαπημένα  ισπανικά  τραγούδια.Επισκεφτήκαμε   το  σχολείο όπου  ανταλλάξαμε cds  με  παιδικά  τραγούδια  και  είδαμε  παραδοσιακά  μουσικά  όργανα. Επίσης  επισκεφτήκαμε  τη Μαδρίτη,  τα  μαγαζιά της  και  τα  μουσεία  της  όπου  είχαμε  τη  δυνατότητα  να  θαυμάσουμε  τους  πίνακες  του  El  Creco. Σ το  τέλος  ταξιδέψαμε  στη  Cuenca   πόλη  γνωστή  για  τα  μεσαιωνικά  κάστρα  και  τα  κρεμαστά  σπίτια  της.