Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ

Τα απίθανα παιδιά της ΣΤ τάξης του 15ου.

Τα τελευταία νέα μας….

“Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού”

Την πανελλήνια ημέρα αθλητισμού δεν πραγματοποιούνται μαθήματα στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας ,αλλά γίνονται ενδο-σχολικοί αγώνες.

Βασικός στόχος της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες  που συμμετέχουν, να κρατήσουν τα βασικά στοιχεία. Μέσω του αθλητισμού τα παιδιά μπορούν να μάθουν να συμμετέχουν, να προσπαθούν, να συναγωνίζονται και να κάνουν προσωπικές υπερβάσεις.

Super League

15o Δ.Σ.

<<Ανακύκλωση>>

Ανακύκλωση είναι  η  διαδικασία  κατά την οποία τα σκουπίδια συλλέγονται, χωρίζονται,  ξαναφτιάχνονται και  επιστρέφουν  στα χέρια μας. Η  Ανακύκλωση είναι  σημαντική  για  το  περιβάλλον  γιατί  περιορίζεται  σε σημαντικό βαθμό η ρύπανση  σε Γη,  νερό και αέρα. Επίσης  μειώνεται ο όγκος των  σκουπιδιών.

Τα υλικά που ανακυκλώνονται  είναι : γυαλί, χαρτί, πλαστικό, μπαταρίες, ηλεκτρικές συσκευές, τηγανέλαιο, φάρμακο, αλουμίνιο και λαμπτήρες κτλ. Δηλαδή με λίγα λόγια  πρέπει να κάνουμε ανακύκλωση για να σώσουμε το περιβάλλον!!!

Ημέρα αφιερωμένη  στα  ζώα.

Τα παιδιά βρήκαν ένα πολύ ενδιαφέρον  άρθρο και θέλουν να το μοιραστούν μαζί σας. Όταν αναφερόμαστε στη παγκόσμια ημέρα των ζώων σαφώς δεν αναφερόμαστε μόνο στα κατοικίδια ζώα, άλλα σε  όλα τα ζώα.

Κατοικίδια, παραγωγικά, άγρια, ήμερα, εξημερωμένα, ιπτάμενα, τετράποδα, έρποντα, γνωστά και άγνωστα…κατά μια έννοια θα  μπορούσε κάνεις να πει πως είναι  και παγκόσμια μέρα του ανθρώπου διότι και ο άνθρωπος ανήκει στο ζωικό βασίλειο και συγκεκριμένα στην συνομοταξία των χορδοτών και στην υπέρ-οικογένεια των ανθρωπίδων στην οποία ανήκει και ο πίθηκος. Επομένως η μέρα αυτή η οποία έχει αφιερωθεί στα ζώα, δηλαδή σε όλους μας (!) θα μπορούσε να θεωρηθεί  και ως η παγκόσμια μέρα της ζωής, της ύπαρξης γενικότερα!

ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ YOUTH POWER ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ ΜΑΣ

Στο σχολείο μας εφαρμόζεται το πρόγραμμα Youth Power από τις εκπαιδευτικούς Τζιντζίδου Ελένη και  Αναστασοπούλου Σοφία στην Ε’ και Στ’ τάξη αντίστοιχα

Μας άρεσε πολύ γιατί οι ήρωες του βιβλίου είναι σαν κι εμάς και στην ηλικία και στη συμπεριφορά. Για να δουλέψουμε φτιάξαμε ομάδες εργασίας και κανόνες όπως να σεβόμαστε τη γνώμη των άλλων, να αποφασίζουμε ελεύθερα , να μένουμε συγκεντρωμένοι στο θέμα κλπ

Δουλέψαμε όλοι ομαδικά για να γράψουμε για τους ήρωες του βιβλίου και τα πήγαμε όλοι πολύ καλά.

Χρύσα – Βαγγέλης Ε’, Γιάννης Στ’

ΘΕΑΤΡΙΚΉ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: Ο ΑΡΧΟΝΤΟΧΩΡΙΑΤΗΣ

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018 τα σχολεία μας επισκέφτηκαν την Πειραματική Σκηνή Νέας Ιωνίας , με σκοπό την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης, ’’Ο Αρχοντοχωριάτης’’ μιας κλασικής κωμωδίας του Μολιέρου. Στην ιστορία πρωταγωνιστεί ο Μαθιός, ένας νοικοκύρης , οποίος ενώ έχει τα πάντα και θα έπρεπε να είναι ευτυχισμένος, ονειρεύεται να αποκτήσει περισσότερα για να φαίνεται πιο σπουδαίος. Αυτή την μανία του εκμεταλλεύεται ο κύριος Δοράντ που με κάθε τρόπο προσπαθεί να αποκτήσει όσο πιο πολλά ρήματα μπορεί από τον αφελή Μαθιό. Απ’ ότι φαίνεται , η παράσταση είχε μεγάλη επιτυχία στους μαθητές.

Βαλεντίνα & Ζωή Καπουράνη   Ε’ τάξη

Η ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

Μια  από  τις σημαντικότερες περιόδους κάθε έτους για τους ‘Ελληνες, η Μεγάλη Σαρακοστή, είναι φυσικό να συνοδεύεται από πολλά έθιμα. Ένα από αυτά είναι η Κυρά Σαρακοστή, που δεν είναι άλλο από ένα ιδιότυπο ημερολόγιο, με το οποίο μετρούσαν τις εβδομάδες της σαρακοστιανής περιόδου.

Οι γυναίκες και τα παιδιά σχεδίαζαν σε χαρτί την Κυρά Σαρακοστή, μία γυναίκα με τσεμπέρι, χέρια σταυρωμένα σε στάση προσευχής, χωρίς στόμα, γιατί νηστεύει και με επτά πόδια αντιστοιχούν στις επτά εβδομάδες τις Μεγάλης Σαρακοστής.

Κάθε Σάββατο έκοβαν από ένα πόδι , ενώ το τελευταίο,που κοβόταν το Μεγάλο Σάββατο, το τοποθετούσαν σε ένα ξερό σύκο και όποιος το έβρισκε ήταν ο τυχερός

Βαγγέλης Πανταζής   Ε Τάξη

ΠΡΌΓΡΑΜΜΆ YOUTH POWER ΣΤΗΝ Ε’ ΚΑΙ ΣΤ’ ΤΆΞΗ

Χρύσα – Βαγγέλης Ε’, Γιάννης Στ’

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.