Εκπαιδευτική επίσκεψη – Ρομποτική

citylab

Στις 8/2/2016 το σχολείο μας και συγκεκριμένα η Ε τάξη πραγματοποίησε επίσκεψη στο εργαστήριο City Lab στον Άλιμο όπου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ασχοληθούνε δημιουργικά φτιάχνοντας ρομποτικές κατασκευές. Οι κατασκευές που φτιάξανε ήταν από Lego με το σύστημα Lego Wedo. Το πακέτο αυτό διαθέτει:

• δομικά στοιχεία Lego
  • έναν αισθητήρα κίνησης με τον οποίο κάποιος μπορεί να εντοπίσει αν υπράρχει κάποιο αντικείμενο σε κοντινή απόσταση
  • έναν αισθητήρα κλίσης με τον οποίο κάποιος μπορεί να καταγράψει 5 διαφορετικές κλίσεις
  • ένα μοτεράκι που μπορεί να δώσει κίνηση στην κατασκευή

και όλα αυτά μπορούν να συνδεθούν στον υπολογιστή και να ελεγχθούν με τις κατάλληλες εντολές.

Τα παιδιά έφτιαξαν από έναν κροκόδειλο που όταν πλησιάζει ένα αντικείμενο ανοίγει το στόμα του να το φάει και στη συνέχεια επέλεξαν μία κατασκευή της αρεσκείας τους για να την φτιάξουν.