Αγιασμός

C kef1 en1 agiasmos.png teaser

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη των μαθημάτων θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11-09-2023 και ώρα 09:30 π.μ. στον προαύλιο χώρο του σχολείου για όλους τους μαθητές.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 09:15 π.μ.

Κατόπιν, οι γονείς της Α΄ τάξης θα ενημερωθούν από τον Διευθυντή για θέματα λειτουργίας του σχολείου.

Όλοι οι μαθητές του σχολείου θα αποχωρήσουν στις 10:00 π.μ.

Καλή σχολική χρονιά και υγεία σε όλους!

Αγγελόπουλος Γεώργιος

Ευχές

Η Διευθύντρια και το εκπαιδευτικό προσωπικό του 12ου Δημοτικού Σχολείου σας εύχονται  ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Το σχολείο θα ανοίξει για το νέο σχολικό έτος 2023-2024 την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023 και θα υποδεχθεί τους/τις μαθητές/τριες, τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023, με τον καθιερωμένο Αγιασμό.

Η έναρξη θα γίνει με νέα διεύθυνση για τα τέσσερα επόμενα χρόνια

Σας ευχαριστούμε θερμά για την  ειλικρινή και εποικοδομητική συνεργασία, και σας ευχόμαστε να περάσετε ένα όμορφο και χαρούμενο καλοκαίρι!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2005 066

“ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2005 066” από Unique – Feeling Connected – byunique.com διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0

Καινοτόμο πρόγραμμα “Φυσική καταστροφή: Φωτιά στο δάσος” (Β2)

Οι μαθητές του Β2, σε συνεργασία με τη δασκάλα του τμήματος, Μόσχου Μαριάννα,  στα πλαίσια υλοποίησης του καινοτόμου προγράμματος “Φυσική καταστροφή: Φωτιά στο δάσος!” έφτιαξαν 3 αφίσες: μια για το δάσος, μια για την πυρκαγιά και μια για την αναδάσωση.  Επιπλέον, έφτιαξαν και μοίρασαν στα υπόλοιπα τμήματα του σχολείου ενημερωτικό φυλλάδιο με χρήσιμες συμβουλές σχετικά με το τι δεν πρέπει να κάνουμε κοντά στο δάσος,  έτσι ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος εμφάνισης φωτιάς.Ενημερωτικά φυλλάδια Αφίσα Το δάσος Αφίσα Αναδάσωση Αφίσα Φωτιά στο δάσος

ΔΡΑΣΕΙΣ ΛΗΞΗΣ

Οι μαθητές μας μας αποχαιρετούν με καλοκαιρινή διάθεση

Τρίτη 6/6/2023 μουσικά ακούσματα με τη συνδρομή του μουσικού του σχολείου μας

10:00    Α   και   Β  τάξη

10:15    Γ   και     Δ  τάξη

10:30   Ε  τάξη

Πέμπτη 8/6 /2023  θεατρική παράσταση από την ΣΤ τάξη με υπεύθυνη τη δασκάλα του τμήματος και τη συνδρομή του μουσικού

Εικαστικές παρεμβάσεις

Η συνεργασία σχολείου και Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων συνεχίζεται με εξαίρετα αποτελέσματα. Η αισθητικές παρεμβάσεις στο σχολείο μας  είναι φτιαγμένες με μεράκι και αντανακλούν αξίες μοναδικές όπως της προσφοράς, της αλληλεγγύης, του εθελοντισμού και συγχρόνως δίνουν και το μήνυμα  της Φιλαγνωσίας  “Ο καλύτερος φίλος είναι το βιβλίο” .

Ευχαριστούμε θερμά την κ Λίνα μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά της στα παιδιά του σχολείου μας.

Kids athletics

Το πρόγραμμα «Kids’ Athletics» υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το  Δήμο Πετρούπολης και προσφέρεται δωρεάν.
Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος, αναδεικνύεται ο ρόλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής αναφορικά με την προαγωγή του αθλητισμού, του φιλάθλου πνεύματος και της εξωσχολικής σωματικής άσκησης σύμφωνα με τις αρχές του Ολυμπιακού Ιδεώδους αλλά και η παιδευτική αξία του αθλητισμού στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των νέων στις σύγχρονες συνθήκες που όλοι βιώνουμε.

Νέοι κάδοι

Με απόφαση Σχολικού Συμβουλίου αντικαταστάθηκαν οι κάδοι απορριμμάτων με νέους πιο ασφαλείς. Επιπροσθέτως τοποθετήθηκαν κάδοι ανακύκλωσης σε όλες τις αίθουσες, στα γραφεία των εκπαιδευτικών και στο αύλειο χώρο για να ενισχυθεί η περιβαλλοντική συνείδηση στην σχολική κοινότητα.

καδ1 καδ2 καδ3 καδ4 καδ5 καδ6καδ7

Ολυμπιακή παιδεία

Στο σχολείο μας συνεχίζουμε τις δράσεις στα πλαίσια της “Ολυμπιακής Παιδείας”  με συντονιστή τον εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής κ. Κακαλιά Παναγιώτη, αξιοποιώντας το διδακτικό υλικό από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. σε συνεργασία με τον ΑΘΗΝΑ 2004 που χρησιμοποιείται για την εξοικείωση των μαθητών του Δημοτικού με τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος και  παρουσιάζει ευρύτατο παιδαγωγικό ενδιαφέρον.

Συνδυάζοντας γνώσεις και πληροφορίες, πλούσιο εποπτικό υλικό, λογοτεχνικά κείμενα και άλλες μορφές τέχνης, νέες τεχνολογίες, παιγνιώδεις δραστηριότητες και τρόπους δημιουργικής έκφρασης των μαθητών, συνιστά σημαντική συμβολή στην ισόρροπη ανάπτυξη των τελευταίων. Παράλληλα επιτυγχάνει την πληρέστατη προσέγγιση των Ολυμπιακών Αγώνων, εφόσον δεν εξαντλείται στο αθλητικό τους σκέλος, αλλά αναφέρεται και στις ποικίλες κοινωνικές παραμέτρους τους.

ΔΙΑΤΡΟΦΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ

προληψη1 προληψη2 προληψη4

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο « Διατροφοπεριπέτειες »θα πραγματοποιηθεί σε δυο φάσεις, η α΄ φάση αφορά το γνωστικό υπόβαθρο και η β΄ φάση αφορά το βιωματικό μέρος. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει βιωματικές δράσεις  για την προώθηση της υγιεινής διατροφής και της σωματικής δραστηριότητας, που έχουν σχεδιαστεί από ιατρούς, διατροφολόγους και ειδικούς προαγωγής υγείας του Ινστιτούτου Prolepsis, σε συνεργασία με παιδαγωγούς και θεατρολόγους.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έλαβε χώρα στο σχολείο μας για όλους τους μαθητές μας με στόχο οι μαθητές/τριες να υιοθετήσουν υγιεινές συνήθειες.

Ανοιξιάτικες δημιουργίες

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

ΠΑΡΕΛΑΣΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

25 MARTIOY

ΑΦΙΣΣΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ   ΣΤ

EFHMERIDA 1

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ   Δ1

BIBLIA

ΕΞΩΦΥΛΛΑ ΒΙΒΛΙΩΝ   Γ1

συνθήματα κατά της βίας ΣΤ τάξη

Βδομάδα κατά της βίας

Οι μαθητές μας με τις σχολικές τσάντες τους δημιούργησαν σύνθημα κατά της βίας και το φωνάξαμε όλοι μαζί.

” ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ

ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ”

bia

Μια εκπαιδευτική ιστορία για το bullying – Όλιβερ Μπάτον – Bing video

Το λεωφορείο της ανακύκλωσης

Μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα ανακύκλωσης στην πλατεία ΗΡΩ

αλλά συνάμα ήρθε στο σχολείο μας και το όχημα της GREEN CITY

ΜΆΘΑΜΕ    “ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ”

2to λεωφορειο

Η φροντίδα μας για το περιβάλλον συνεχίστηκε και με το όχημα της GREEN CITY που ήρθε στο σχολείο μας. Το εισιτήριο τους ήταν ανακυκλώσιμα υλικά.

green city 1