Αρχεία για 19 Μαΐου 2010

΄Οχι στο ρατσισμό

Το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό ζωγραφικής για τη δημιουργία αφίσας, με θέμα: “Δικαίωμα στη διαφορά. Λέμε όχι στο ρατσισμό και τον κοινωνικό αποκλεισμό”. Το διαγωνισμό διοργάνωσε η Διεύθυνση Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου Κορυδαλλού. Τα έργα φιοτέχνησαν μαθητές και μαθήτριες των Ολοήμερων Τμημάτων του σχολείου.

dscn1108.JPG  ratsismos-diagonismos-dimos2.jpg  ratsismos-diagonismos-dimos1.jpg

Αλληλογραφώ με άλλο σχολείο

Τάξη Β΄2    Υπεύθυνη δασκάλα:  Πετρέλλη Μαρία

Στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας -παραγωγή γραπτού λόγου- τα παιδιά ξεκίνησαν αλληλογραφία με συμμαθητές τους που ζουν μόνιμα στη Σάμο.

γράφοντας ένα γράμμα  anakuklono-016.jpg

Το σχολείο με το οποίο αλληλογραφούν είναι το 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Κοκκαρίου.

Τα πρώτα γράμματα έχουν ήδη ταχυδρομηθεί

anakuklono-013.jpg  anakuklono-014.jpg  anakuklono-015.jpg

Στο τέλος της χρονιάς και με τη βοήθεια των διευθυντών και των δύο σχολείων, Κου Γιώργου Πουρνάρα και Κου Γιώργου Τσαρδούλια, οι μαθητές θα έχουν και επικοινωνία μέσω διαδικτύου.

Συλλογές Γ΄τάξη

dsc00812.JPG  dsc00837.JPG  dsc00836.JPG

Η συλλογή μου

Με λένε Ισμήνη και πηγαίνω στην Τρίτη Δημοτικού.

Η αγαπημένη μου συλλογή είναι τα περιοδικά Winχ.

Ένα από αυτά είναι πολύ παλιό, το προσέχω και το κρατάω καθαρό. Μου αρέσει να ανοίγω και να διαβάζω τις ιστορίες που έχουν τα περιοδικά.

Όταν μεγαλώσω αυτή τη συλλογή θα την έχω ενθύμιο. (Χριστοφορίδη Ισμήνη)

dsc00824.JPG  dsc00823.JPG  dsc00822.JPG

dsc00821.JPG  dsc00820.JPG  dsc00819.JPG

Με λένε Μαριαλένα και πάω στην Τίτη Δημοτικού.

Θέλω να εκθέσω τα αυτοκόλλητά μου, γιατί νομίζω πως έχω τα ωραιότερα αυτοκόλλητα του κόσμου. Νομίζω πως θα ξετρελαθούν όλοι.

Η ιδέα να μαζέψω τα αυτοκόλλητα αυτά μου ήρθε για να τα έχω σαν ενθύμιο. Μερικά μου τα έκαναν δώρο και άλλα τα αγόρασα.

Τα αγαπημένα μου αυτοκόλλητα είναι αυτά που έχουν για σχέδιο τις πριγκήπισσες. (Μαριαλένα Αναγνωστοπούλου)

dsc00818.JPG  dsc00817.JPG  dsc00815.JPG

dsc00814.JPG  dsc00813.JPG  dsc00811.JPG

Το φύτεμα του βασιλικού

“Βασιλικός κι αν μαραθεί τη μυρωδιά την έχει”. Ίσως αυτό να σκέφτηκαν οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄2 τάξης με τη δασκάλα τους, Πετρέλλη Μαρία  και προχώρησαν στο φύτεμα σπόρων βασιλικού.

dsci0003.JPG  dsci0004.JPG

Αφορμή βέβαια στάθηκε το μάθημα της Μελέτης του Περιβάλλοντος και το κεφάλαιο “πώς αναπτύσσονται τα φυτά” που διαπραγματεύονται αυτό το διάστημα. Ευθύνη των παιδιών, το μεγάλωμα και η φροντίδα των φυτών. Με τη λήξη του διδακτικού έτους, θα πάρουν τα φυτά στο σπίτι τους. Έτσι και πράσινο -που τόσο μας λείπει- θα έχουν δημιουργήσει και άρωμα βασιλικού θα έχουν και τα κουνούπια θα διώχνουν και όταν ακόμα ο βασιλικός θα έχει μαραθεί θα τους μείνει το άρωμα.

dsci0005.JPG  dsci0002.JPG

Στο επόμενο διάστημα που τα φυτά θα μεγαλώσουν θα επανέλθουμε.