Αρχεία για 18 Μαΐου 2010

Πρωινό στο σχολείο Γ΄Τάξη

Και επειδή το σχολείο δεν είναι μόνο 1,2,3 και α,β,γ, αλλά και καλλιέργεια και υιοθέτηση συμπεριφορών, ανάμεσα στα άλλα και υγιεινής διατροφής, η τάξη μας σήμερα πήρε μια άλλη μορφή. Τα θρανία αντί για τετράδια και βιβλία γέμισαν με δημητριακά, γάλατα, μαρμελάδες, βούτυρα, φρυγανιές, κέικ, κουλούρια, μήλα, μπανάνες και πορτοκαλάδες. Συμμαθητές και συμμαθήτριες, μαζί με την κυρία μας, την κυρία Ζωή, απολαύσαμε το πρωινό μας στο σχολείο.

dsc00093.JPG  dsc00084.JPG

Όταν έμαθα ότι θα πάρουμε πρωινό στο σχλείο, αντί να γράψουμε τεστ, πέταξα από τη χαρά μου. Μόλις ήρθε η ώρα για το φαγητό, η κυρία μας είπε να στρώσουμε τα σουπλά μας και να βγάλουμε το πρωινό από την τσάντα μας.  Αυτό το κάναμε σαν πείραμα για να δούμε ότι ο άνθρωπος, όταν τρώει το πρωί, έχει πολύ ενέργεια. Ενώ αντίθετα όταν δεν τρώει, νιώθει αδύναμος, κουρασμένος και χωρίς όρεξη. (Σωτηρία Σταματελοπούλου)

Σήμερα το πρωί δεν έφαγα στο σπίτι το πρωινό αλλά στο σχολείο. Μου άρεσε πολύ που φάγαμε στο σχολείο, γιατί μάθαμε ότι όταν τρώμε την τροφή

παίρνουμε ενέργεια στη στιγμή.

Μακάρι να το κάναμε αυτό κάθε μέρα. (Μαριαλένα Αναγνωστοπούλου)

Το πρωινό στο σχολείο ήταν πολύ ωραίο, γιατί για πρώτη φορά έφαγα με όλους τους συμμαθητές μου μαζί. Το πρωινό ήταν υγιεινό και ευχάριστο. Θα ήθελα πολύ να το ξανακάνω. (Χριστοφορίδη Ισμήνη)

dsc00077.JPG  dsc00079.JPG

Το πρωινό στο σχολείο μου άρεσε πολύ γιατί μετά είχαμε πολύ ενέργεια για όλα τα πράγματα στο σχολείο. (Καίσαρης Γιώργος)

Το πρωινό στο σχολείο χθες ήταν υπέροχο, διασκεδαστικό και φανταστικό. Διασκέδασα πάρα μα πάρα πολύ. Η χαρά μου δε λεγόταν.  Θα ήθελα πάρα πολύ να το ξανακάνω. (Χαρά Τσουρή)

Το πρωινό ήταν πολύ ωραίο και γευστικό. Μου άρεσε πάρα πολύ που φάγαμε το πρωινό στην τάξη και όχι στο σπίτι και ελπίζω να το ξανακάνουμε σύντομα. (Όλγα Εφρεμίδου)

Το πρωινό στο σχολείο μου άρεσε πολύ, θα ήθελα να το ξανακάνουμε. (Ευαγγελία Τασσοπούλου)

dsc00083.JPG  dsc00089.JPG

Μου άρεσε πάρα πολύ το πρωινό στο σχολείο. Όλοι καταλάβαμε πως το καλό πρωινό μας βοηθάει να παίρνουμε ενέργεια και δύναμη. “Το πρωί τρώμε σαν βασιλιάδες, το μεσημέρι σαν άρχοντες και το βράδυ σαν φτωχοί” (Τράτση Θεοδώρα)

Σήμερα το πρωινο στο σχολείο ήταν το τέλειο πρωινό. Είχαμε φέρει μαζί μας γάλα, κορνφλέικ, χυμό, κουτάλι, πετσέτα για να μη λερώσουμε. Δυο παιδιά, η Σταυρούλα και ο Βασίλης έφεραν θερμό για να πιουν το γάλα τους ζεστό. (Τουρναβίτη Ανθούλα)

Επέκταση αυτόματου ποτίσματος

Αυτόματο πότισμα εγκαταστάθηκε στα φυτά που είναι τοποθετημένα στην είσοδο του σχολείου.

dsci0022.JPG

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Τασσόπουλο Δημήτριο, γονιό μαθήτριας του σχολείου, που διέθεσε δύο κυριακάτικα πρωινά για την τοποθέτηση. Επίσης για την προσφορά του αυτόματου μηχανισμού και των άλλων υλικών που χρειάστηκαν καθώς και για τα δυο αναρριχώμενα φυτά.

dsci0020.JPG