Μαζεύω πλαστικά καπάκια, προσφέρω κοινωνική αλληλεγγύη

Μία πολύ σημαντική δράση υλοποιήθηκε στο σχολείο μας την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2019. Το 11ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας σε συνεργασία με το 2ο Νηπιαγωγείο Λάρισας κατάφεραν να συλλέξουν ένα μεγάλο πλήθος από πλαστικά καπάκια. Οι ‘Ενεργοί Πολίτες’ που χρόνια τώρα ευαισθητοποιούνται σε οικολογικά και κοινωνικά ζητήματα αλληλεγγύης ήρθαν στο σχολείο μας και παρέλαβαν αυτό το πολύτιμο φορτίο.

Η συλλογή από τα καπάκια των πλαστικών μπουκαλιών αποτελεί παράδειγμα για την καλλιέργεια της περιβαντολλογικής συνείδησης αφού μπορούν να ανακυκλωθούν, αλλά και παράδειγμα για την ενδυνάμωση της κοινωνικής αλληλεγγύης. Τα καπάκια ανταλλάζονται από τις εταιρείες ανακύκλωσης με χρηματικά ποσά για την αγορά αναπηρικών αμαξιδίων και καροτσιών για ανθρώπους με κινητικά προβλήματα.  Το σύνθημα είναι λοιπόν, Μην πετάς, ανακύκλωσε, πρόσφερε.